Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, doğal afetlerden zarar gören Kütahya, Rize, Van, Bitlis ve Ağrı ile Suriye'deki mükelleflerin vergi ödeme süresinin uzatıldığını bildirdi.

Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 6274 sayılı Kanunla, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin 6111 sayılı Kanunda değişiklik yapıldığını hatırlattı. Değişiklikle doğal afetler nedeniyle Maliye Bakanlığınca mücbir sebep hali ilan edilen yerlerdeki dairelere borçlu olanlar ile yurt dışında da faaliyette bulunan mükelleflerden faaliyette bulundukları ülkelerdeki olağanüstü politik risk nedeniyle, durumları mücbir sebep hali sayılanların, yapılanma yasasına göre ödemeleri gereken taksitlerin ödeme süresinin uzatılabilmesi için Bakanlar Kuruluna yetki verildiğini kaydetti. Şimşek, söz konusu yetkiye ilişkin değişiklik hükmünün 25 Şubat 2011 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe konulduğunu ifade etti.

-Libya'dan sonra Suriye-

Türkiye'de faaliyette bulunan mükelleflerden Suriye'de de ayrı bir işyeri olanların, Suriye'deki olaylar nedeniyle mağdur olmaları halinde, bu mükelleflerin vergilerini zamanında ödemelerinin mümkün olamayabileceğini göz önünde tuttuklarını ifade eden Şimşek, şöyle konuştu:

''Suriye'de faaliyette bulunan mükellefler durumlarını ispat veya tevsik eden (belgelendiren) bilgilerle beraber etkilendikleri süreyi de belirterek, gelir ve kurumlar vergisinde bağlı oldukları vergi dairesine müracaat edecekler. İnceleme sonucunda olaylardan vergi ödevlerinin yerine getirilmesine engel olacak derecede etkilendiklerinin anlaşılması halinde, durumları mücbir sebep kapsamında değerlendirilecek.

Mücbir sebep devam ettiği sürece beyanname verme ve bu beyannameler dolayısıyla ortaya çıkacak vergilerin ödeme süreleri de ertelenecek.''

-Kütahya, Rize, Van, Bitlis ve Ağrı'da da süre uzatımına gidildi-

Bakan Şimşek, Türkiye'de meydana gelen doğal afetler nedeniyle Maliye Bakanlığınca, Kütahya'nın Simav ilçesinde 19 Mayıs 2011-29 Şubat 2012, Rize'nin merkez ilçesinde 24 Eylül 2011-31 Aralık 2011, Van genelinde ve Bitlisin Adilcevaz, Ağrının Patnos ilçesinde ise bitim tarihi daha sonra belirlenmek üzere, 23 Ekim 2011 tarihinden itibaren mücbir sebep hali ilan edildiğini, vergi ödevleri açısından gerekli süre uzatımlarını yapıldığını bildirdi.

Maliye Bakanı Şimşek, 6111 sayılı Kanunda yapılan değişiklik sayesinde mücbir sebep halinde olan bu mükelleflerin yapılanma yasasından yararlanmalarının devamının sağlandığını, mücbir sebep hali sona eren borçluların ödeme süresi uzatılan tüm taksitlerini bir defada ödemek mecburiyetinde kalmayacaklarını vurguladı.

Şimşek, 6111 sayılı Kanunun sağladığı imkanlardan yararlanmak üzere başvuruda bulunan tüm mükelleflerin taksit ödemelerine dikkat etmesi gerektiği uyarısında da bulundu.