Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'in ihracatının tahminlerin altında gerçekleşmesinin ardından Avrupa hisse senetleri geriledi, Stoxx Avrupa 600 Endeksi üç günlük yükselişine ara verdi.

Metal fiyatlarının düşüşü ile birlikte metal şirketlerinin hisseleri de geriledi. Temenos Group AG hisseleri yüzde 4.9 değer kaybetti. Banca Monte dei Paschi di Siena SpA hisseleri ise yüzde 5 düştü.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.2 kayıpla Londra'da yerel saatle 16.30'da 264.82 seviyesine geriledi. Endeks geçtiğimiz hafta ABD istihdam verisi ve Yunanistan'ın borç takası anlaşmasındaki başarısından aldığı destekle kaybını yüzde 0.7'ye düşürmüştü.Endeks hala daha bu yıl yüzde 8.2 artıda seyrediyor.

Batı Avrupa'nın 18 ulusal gösterge endeksinin 10'u günü ekside kapattı. Almanya'nın DAX Endeksi yüzde 0.3 yükselirken İngiltere'nin FTSE 100 Endeksi yüzde 0.1 artış gösterdi. Fransa'nın CAC 40 Endeksi ise yüzde 0.1'den az çıktı. İtalya, İspanya, Portekiz, İrlanda ve Yunanistan ise düştü.

Çin'de şirketlerin emtia ithalatını artırmasının etkisiyle, ülke Şubat'ta son 22 yılın rekor dış ticaret açığını kaydetti. Dış ticaret açığı 31.5 milyar dolar oldu. İthalatlar yıllık bazda yüzde 39.6 artış kaydederken, ihracat da yüzde 18.4 yükseldi. Analistler, genişleyen cari açığın, Çin'in çözmesi gereken sorunların arttığına işaret edebileceğine dikkat çekti.