Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Euro Bölgesi maliye bakanları Yunaistan'a 130 milyar euroluk ikinci kurtarma paketine prensipte onay verdi.

Atina'nın geçen haftaki başarılı tahvil takasında özel bankalara olan borcunun yaklaşık 100 milyar eurosunu silmesi, kurtarma paketinin önünü açmıştı.

Euro Bölgesi'nin, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) pakete 18 milyar euro düzeyinde beklenen katkısının kesinleşmesiyle nihai onayı çarşamba günü vermesi bekleniyor.

Euro Grubu Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, ikinci kurtarma paketiyle Yunanistan'ın borç yükünün 2020 yılında gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 117'sine ineceğini söyledi.

Borç takasında ve faiz ödemelerinde kullanmak üzere ikinci kurtarma paketinden Yunanistan'a geçen hafta 35,5 milyar euroyu serbest bırakan Euro Bölgesi'nin Atina'ya bu ay 5,9 milyar euro, nisan ayında 3,3 milyar euro, ve mayıs ayında 5,3 milyar euro daha acil ödeme yapması planlanıyor.

Öte yandan İspanya'nın bu yıl hedefi aşacağını duyurduğu bütçe açığını da görüşen Euro Bölgesi yeni hükümetten daha fazla kemer sıkma istedi.

İspanya, AB Komisyonu'yla koordinasyon için yüzde 4,4 olarak belirlediği 2012 yılı bütçe açığı hedefini geçen hafta yüzde 5,8'e yükseltince Brüksel'in tepkisini çekmişti.

Juncker, maliye bakanlarının İspanya'dan bu yılki bütçe açığını yüzde 5,3'e çekmesini istediklerini bildirdi.

İşsizlik oranında yüzde 24,3'le AB rekorunu elinde bulunduran İspanya'nın geçen yılki bütçe açığı da yüzde 6 hedefini hayli aşarak yüzde 8,5 olarak açıklanmıştı.