Advertisement

Amerikan Merkez Bankası Fed, 13 mart Açık Piyasa Komitesi'nin ardından raporunu açıkladı.

Fed, politika faizini yüzde 0 - 0.25 arasında bırakırken düşük oranın en az 2014'e kadar korunacağını bir kere daha vurguladı.

Washington'da toplanan komitenin notlarında "Çalışma piyasası şartları ilerledi, işsizlik son aylarda göze çarpar şekilde düşüş gösterirken yine de yüksekliğini korudu." bilgisi ilk göze çarpan oldu.

2006'dan beri en iyi 6 aylık istihdam veri Başkan Bernanke ve heyetini ikna edememiş görünüyor. Hatırlanacağı üzere önceki toplantılarda da Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin en fazla üstünde durduğu konulardan biri de istihdamdı. Bernanke geçtiğimiz ayki toplantının ardından çalışma piyasasının her ne kadar ilerleme gösterse de "normalden uzak" olduğunu söylemişti.

Toplantı tutanaklarında göze çarpan bir diğer nokta ise "Küresel ekonomi piyasalarındaki güçlükler, ekonomik görünümde kayda değer aşağı yönlü riske sebep olmalarına rağmen gevşediler." notu olurken Fed, geçen yıl eylül ayında açıkladığı gibi portföyündeki menkul kıymetlerin ortalama vadesini uzatma kararı programını sürdüreceğini de kaydetti

Fed'in azami istihdam ve fiyat istikrarını destekleyeceği belirtilen açıklamada, gelecek çeyreklerde ekonominin ılımlı seviyede büyümesinin ve işsizlik oranının kademeli olarak düşmesinin beklendiği ifade edildi.

Enflasyon oranının son aylarda, petrol ve akaryakıt fiyatlarının son zamanlarda yükselmesine rağmen düşük kaldığını bildiren Fed, enerji fiyatlarındaki yükselişin geçici olarak enflasyonu artırabileceğini, ancak uzun vadeli enflasyon beklentilerinin istikrarlı kalacağını kaydetti.

Fed ekonomik koşulların "fevkalade düşük" faiz oranlarını en az 2014'ün sonuna kadar garanti ettiğini vurgulayarak değiştirmeden sabit bıraktı. Fed, aralık 2008 tarihinde gösterge faizini yüzde 0 - 0.25 aralığına çekmişti.
 
Politika yapıcılar Twist Operasyonu kapsamında kısa vadeli varlıklarla uzun vadeli varlıklar arasındaki 400 milyar dolarlık takasın ise süreceğini belirttiler.

Oturumun ardından hisse senetleri değerlenmeyi sürdürürken 10 yıl getirili Hazine tahvilleri de yükseldi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Mart 2012 Çarşamba, 02:15 Misafir cehenneme gitsin. abd doları sıhhi kağıt değerinde. selocan
13 Mart 2012 Salı, 20:49 Misafir burdan ne sonuç çıkarmamız gerek.