Advertisement
HABERLER ABONE OL

Basketbola tutkusuyla bilinen ABD Başkanı Barack Obama, ABD'yi ziyaret eden İngiltere Başbakanı David Cameron'u, Ohio eyaletinde Western Kentucky ile Mississippi Valley State takımları arasında oynanan Amerikan kolej basketbol ligi (NCAA) turnuva maçına götürdü.

ABD başkanlık uçağı Air Force One ile Ohio'nun Dayton kentine giden iki lider, Dayton Üniversitesi arenasında son derece çekişmeli geçen ve Western Kentucky'nin 59-58 galip geldiği maçı saha kenarındaki koltuklardan izledi.

Maç sırasında Obama, taraftarlarla sohbet etti ve zaman zaman Cameron'a oyun hakkında bilgiler verdi. İkili maç esnasında sosisli sandviç yedi.

Cameron, ilk kez bir basketbol maçına gittiğini söylerken, Obama'nın, oyunu anlamasında kendisine yardımcı olduğunu kaydetti. Obama ise, bunun karşılığında Cameron'un da kendisine kriket oyununu öğreteceğini ifade etti.

Obama ve Cameron'ın birlikte maç izlemesi, Obama açısından, İngiltere Başbakanı ile arasındaki kişisel bağı güçlendirme fırsatı sunmasının yanında, iç siyaset açısından da bir anlam ifade ediyordu. Çünkü maçın yapıldığı Ohio eyaleti, bu yılki başkanlık seçimlerinde en çekişmeli geçmesi beklenen eyaletlerden biri olarak, Obama'nın yeniden başkan seçilme uğraşında kritik önem taşıyor. Obama'nın maç için bu eyalete gitmesi, ona Ohiolu basketbolseverlerle etkileşim kurması ve eyalette ilgiyi üzerine toplaması için uygun ortam sağladı.

Obama ve Cameron, bugün Beyaz Saray'da resmi görüşmeler yapacak.