Advertisement

Türkiye Bankalar Birliğinden yapılan açıklamada, son günlerde kamuoyunda yer alan değerlendirmelerde, Yargıtay'ın bir kararının gerekçe gösterilerek, kredi kartı üyelik ücreti alınmasının yasal olmadığı, ödenmişse de geriye yönelik talep edilebileceğinin iddia edildiği belirtilerek, şu görüşlere yer verildi:

''Bu iddia doğru değildir. Yargıtay'ın ilgili kararında, kredi kartı üyelik ücretinin yasal dayanağının bulunmadığına ilişkin bir değerlendirme yer almamaktadır. Kredi kartı üyelik ücreti, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu uyarınca, kredi kartı üyelik sözleşmesine göre alınmaktadır. Dolayısıyla yasal dayanağı mevcuttur. Yargıtay'ın yerleşik kararları da bu yöndedir.

Sonuç olarak, ilgili Yargıtay kararı, kredi kartı üyelik ücretinin alınamayacağı veya alınmış ise iade edilmesi iddialarına dayanak olamaz.''

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Mart 2012 Perşembe, 22:13 Misafir oh ne güzel kolay para kazanmanın yolunu bulmuşlar al kardeşim alda 5 lira 10lira al hele bir bankada hesap açtırdım maaşımın yatması için neymiş yıllık 80 lira hesap işletim üçreti varmış soygunun alası
15 Mart 2012 Perşembe, 15:03 Misafir 3-4 sene kullanilan kartlara , sanki her sene gönderiliyormuş gibi 3-4 defa aidat kesilmesi resmen soygunculuktur.
15 Mart 2012 Perşembe, 14:59 Misafir o zaman imzalattığınız her haksız anlaşma kanuni dayanak oluşturuyor.zaten faiz kesiyorsun bu kart ücreti neden?