Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Bu yıl ikincisi düzenlenen İstanbul Shopping Fest, geçen yıl perakende ticaret hacminde gösterdiği yüzde 41 artışı, bu yıl yüzde 50'nin üstüne çıkararak, 21 günde 7 milyar lira ciro hedefliyor.

İstanbul'u bölgede bir alışveriş ve eğlence merkezi haline getirmeyi hedefleyen ikinci İstanbul Shopping Fest projesi için perakende sektörünün önde gelen isimleri, devlet ve sivil toplum kuruluşları, dernekler, restoran ve turizm yöneticileri, markaların kurucuları, üyeleri, pazarlama, ürün ve mağaza müdürlerinden oluşan yaklaşık bin 500 kişi tanıtım ve bilgilendirme toplantısında bir araya geldi.

Alışveriş, kültür ve eğlence festivali İstanbul Shopping Fest, İstanbul'u yıldızlara yaklaştırırken 2011 yılında perakende ticaret hacminde gösterdiği yüzde 41 artışı 2012 yılında yüzde 50'nin üstüne çıkarmayı hedefliyor.

İlki 2011'de 50 milyon liralık bir yatırım ile gerçekleşen İstanbul Shopping Fest, bu yıl 9 Haziran 2012'de açılış etkinlikleri ile başlayacak. Festival, yaklaşık 14 milyon nüfusu ve 5 bin 343 kilometrelik yüz ölçümü ile neredeyse bir ülke büyüklüğündeki şehrin dört bir yanına yayılan 100'ün üzerinde modern alışveriş merkezinin yanı sıra Taksim, Nişantaşı, Şişli, Bakırköy, Fatih, Bahariye ve Bağdat Caddesi gibi İstanbul'un cazibe noktaları olan alışveriş caddeleri ile birçok ünlü markaya ev sahipliği yapacak.

Geçen yıl 40 gün süresince yurt içi ve yurt dışından beş milyon ziyaretçi ağırlayan festival, bir önceki yıla göre İstanbul'da toplam alışveriş rakamını yüzde 26 artırarak ciro rakamını 8 milyar liraya çıkardı. Geçen yıl yabancı kart harcamalarında 252 milyon liralık değişime neden olan festivalde kredi kartı ile 40 lira ve üzerinde gerçekleşen işlem adedi 154 milyon 118 bin 993 oldu.

Festival, İstanbullar ve komşu ülkeler başta olmak üzere bu yıl da milyonları kucaklamaya hazırlanıyor. Bu yıl 21 gün sürecek olan İstanbul Shopping Fest'in 2012 hedefi ise 7 milyar liraya ulaşmak olarak belirlendi.

Festival süresince İstanbul;un onlarca noktasında, alışveriş merkezlerinde ve mağazalarda birçok etkinlik gerçekleşecek. İstanbul, 21 gün ve gece süresince bir eğlence merkezine dönecek. Sokak şenlikleri, konserler, gösteriler, müzik etkinlikleri, partiler, yarışmalar, moda gösterileri, yurt dışından gelecek olan özel grupların şovları ve defileler ile birbirinden renkli görüntülere sahne olacak olan İstanbul, bölgesinin tek cazibe merkezi olacak. Sezon ürünlerinde yüzde 50;lere varan indirimler, kampanyalar ve çekilişlerin yanı sıra her hafta sonu Anadolu ve Avrupa yakasında birer AVM'de alışveriş partileri düzenleyecek.

İstanbul'u dünya alışveriş merkezlerinden biri haline getirmeyi amaçlayan festival kapsamında; yabancı turistler, İstanbul'da indirim sezonunun dışında bir dönemde büyük avantajlarla alışveriş yapabilecekler. Yabancı misafirler, geçen yıl da olduğu gibi tax free avantajlarıyla ödedikleri verginin bir kısmını alışveriş merkezlerinde ve şehrin bazı noktalarında kurulan tax free stantlarından iade alabilecekler.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu yaptığı konuşmada, ''İstanbul Shopping Fest'in İstanbul'a, ülkemize ve ticaret hayatımıza hayırlı olmasını diliyorum. İstanbul için yapmamız gereken en önemli şey birlikte hareket etmek. Tüm İstanbul'un sahiplendiği bu projede de birlikte hareket etmenin önemini görüyoruz. Bu yıl biz de valilik olarak İstanbul'un ve ülkemizin turizm değerini artırmak için 95 milyon liralık hibe destek payının 20 milyon lirasını turizme ayırdık'' diye konuştu.

Basın toplantısına, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı ve ISF Platform Başkanı Mehmet Büyükekşi, İstanbul Shopping Fest İcra Kurulu Eş Başkanları Yılmaz Yılmaz, Mehmet Nane ve Hakan Kodal, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı ve ISF Platform Başkanı Mehmet Büyükekşi, İTO Yönetim Kurulu Üyesi Murat Sungurlu, İstanbul Kalkınma Ajansı Program Yönetimi Başkanı Süleyman Bayezit, TUROB Başkanı Timur Bayındır, TURYİD Başkan Yardımcısı Rıza Büyükuğur, TMD Başkanı Füsun Çevikel Kuran, BKM (Bankalararası Kart Merkezi) Genel Müdürü Soner Canko da katılarak desteklerini gösterdi.