TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Dış ticarette, ocak ayında ihracat birim değer endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,3 azalırken, ithalat birim değer endeksi ise yüzde 3 artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Dış Ticaret Endeksleri Ocak sonuçlarını açıkladı.

Geçici dış ticaret verilerinden hesaplanan 2003=100 temel yıllı dış ticaret endekslerine göre, Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, ihracat birim değer endeksi yüzde 0,3 azaldı, ithalat birim değer endeksi ise yüzde 3 oranında arttı.

Aynı ayda ihracat birim değer endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre tarım ve ormancılıkta yüzde 4,1, balıkçılıkta yüzde 3,6, madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 0,2 arttı, imalat sanayiinde ise yüzde 0,4 azaldı.

İthalat birim değer endeksi geçen yılın aynı ayına göre, tarım ve ormancılıkta yüzde 6,9 azalırken, madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 21 arttı, imalat sanayinde ise değişiklik göstermedi.-İthalat miktar endeksiOcak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ihracat miktar endeksi yüzde 8,8 arttı, ithalat miktar endeksi yüzde 0,2 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre, 2012 yılı Ocak ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre, ihracat miktar endeksi orijinal seride olduğu gibi yüzde 8,8 arttı, ithalat miktar endeksi yüzde 2,5 azaldı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise 2012 yılı ocak ayında bir önceki aya göre, ihracat miktar endeksi yüzde 2,9 azaldı, ithalat miktar endeksi yüzde 0,5 arttı.

İhracat miktar endeksi ana sektörler itibariyle, geçen yılın aynı ayına göre, tarım ve ormancılıkta yüzde 13,1 azaldı, balıkçılıkta yüzde 29,1, madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 0,9, imalat sanayinde yüzde 9,9 arttı.

Aynı ayda bir önceki yılın aynı ayına göre, ithalat miktar endeksi tarım ve ormancılıkta yüzde 21,2, madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 0,9 arttı, imalat sanayinde yüzde 1,7 azaldı.

Advertisement