Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dünya Borsalar Federasyonu (WFE) verilerinden derlenen bilgilere göre, Şubat ayında 56 borsadan 45 tanesi değer kazanırken, İspanya, Malta, Tel Aviv, Buenos Aires, Mauritius, Kolombo, Yunanistan ve Kıbrıs borsaları değer yitirdi.

Osaka borsası, Şubat ayında yüzde 12,3 oranında değer kazanarak, geçen ay en fazla değer kazanan borsa oldu. Osaka borsasını, yüzde 11,9 ile Shenzhen, yüzde 10,7 ile Tokyo, yüzde 9,7 ile Suudi Arabistan, yüzde 9,6 ile Kopenhag, yüzde 8,2 ile Oslo, yüzde 8 ile Tayvan borsaları izledi.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), Şubat ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,9 değer kaybederken, bir önceki aya göre yüzde 6,2 değer kazanarak, en fazla değer kazanan 12'inci borsa oldu.

Kıbrıs borsası, Şubat 2011'e göre yüzde 72,6, Ocak 2012'ye göre yüzde 22,7 oranda değer yitirerek, iki dönemde de ''en çok değer yitiren'' borsa oldu. Yunanistan borsası, geçen ay yüzde 6,6, önceki yılın Şubat ayına göre yüzde 52,8 oranında değer kaybetti.

-Filipinler, Suudi Arabistan, Tayland, Endonezya pozitifte-

Filipinler borsası, geçen yılın aynı ayına göre, yüzde 30 oranında değer kazanırken, Filipinler'i, yüzde 22,4 ile Suudi Arabistan, yüzde 17,5 ile Tayland, yüzde 14,8 ile Endonezya borsaları izledi.

Borsaların Şubat 2012 performansları, önceki ay ve önceki yılın aynı ayı ile kıyaslandığında ise Filipinler, Suudi Arabistan, Tayland, Endonezya, İrlanda, NASDAQ OMX, Malezya, Kore, Meksika, Şili, Hindistan ve Bombay borsaları değer kazandı.