Advertisement

ABD endeks vadelileri düştü ve Standard&Poor's 500 Endeksi'nin 2012'deki kazançlarını azaltacağına ve 4 yılın zirvesinden gevşeyeceğine işaret etii.

ABD'nin en büyük ikinci bankası Bank of America Corp., Avrupalı bankaların ardından New York'taki erken seansta değer kaybetti. Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük şirketi Apple Inc., 97.6 milyar dolarlık nakit ve yatırımları görüşeceği bir telekonferans düzenleyeceğini söylemesinin ardından 3.1 yükseldi. United Parcel Service Inc., TNT Express NV'ye yaptığı teklifi yükseltmesinin ardından artış kaydetti.

Haziran vadeki S&P 500 kontratları yüzde 0.2 düşüşle 1,396.3 puana geriledi ve S&P 500 endeksinin 20 Mayıs 2008'den bu yana gördüğü en yüksek seviyesinden gevşeyeceğinin sinyalini verdi. Dow Jones Endeks Vadelileri ise yüzde 0.1 kayıpla 13,145 puandan işlem gördü.

Hisse senetlerinin yükselişini sürdürebilmesi için konut piyasası, çin ekonomi ya da Euro krizinin sonlandığına ilişkin bir haber alması gerektiğine dikkat çeken Danske Bank A/S'nin baş hisse senedi stratejisti Morten Kongshaug, şu anki rallinin ABD'deki ekonomik verilerin ilerleme kaydetmesiyle tamamen risklerin yeniden fiyatlanmasından ibaret olduğunu ve şimdi bu etkinin azalmaya başladığını söyledi.

Endeks geçtiğimiz hafta ABD ve Almanya'da büyümenin hız kazandığını gösteren veriler ve Fed'in ekonomi değerlendirmesini yükseltmesiyle, 2012'deki en büyük haftalık rallisini yaparak, 4 yıldan bu yana ilk kez 1,400 puan seviyesinin üzerine çıktı.