Advertisement

Ham petrolün geçtiğimiz ay 1 yılın en büyük sıçramasını yapmasıyla 6 ay içinde ikinci kez benzin ve dizelde zamma giden ABD'nin ardından, dünyanın en büyük petrol tüketicisi Çin de fiyatları yükseltti.

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu'nun izlediği 3 tip ham petrolün yüzde 10'un üzerinde tırmanmasının ardından Çin'de hem benzin hem de dizele 600 yuan (95 dolar) zam yapıldı ve benzin ton başına 9,980 yuana, dizel ise ton başın 9,130 yuana çıkarıldı.Benzindeki yüzde 7 ve dizeldeki yüzde 7.8'lik zam, son 2 yılın en büyük fiyat artırımına işaret ediyor.

Hong Kong'taki Mirae Asset Securities Ltd.'ın bölgesel enerji araştırmaları müdürü Gordon Kwan, zamların beklenenden önce geldiğini belirtti.

Çin'in en büyük rafinerileri China Petroleum&Chemical Corp. ve PetroChina Co., küresel ham petrol fiyatlarındaki artıştan kaynaklanan kayıplarını azaltması için hükümete zam çağrısında bulunmuştu.

Geçtiğimiz yılki enflasyon kontrollerinin ardından tüketici fiyatlarının 20 ayın en düşük hızına gerilemesiyle, hükümetin şimdi çok daha fazla alanı var.