Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği'nin (İMSAD) yayınladığı aylık inşaat sektörü değerlendirme raporunda inşaat sektörüne ilişkin konut satışları ve yapı izinleri rakamları ele alındı.

Son açıklanan TÜİK verilerinde konut satışlarında bir önceki döneme göre yüzde 16,82'lik yükseliş kaydedildiği belirtilen raporda, yine konut satışlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21,89'lik artış yaşandığı ifade edildi.

2010 yılının 4. çeyreğinde 97 bin 517 düzeyinde gerçekleşen konut satışlarının 2011 yılının 4. çeyreğinde 118 bin 867 adet düzeyine çıktığı belirtilen raporda, şunlar kaydedildi:

''2008'in 1. çeyreğinde açıklanmaya başlanan veri böylece tarihinin en yüksek 2. düzeyini görmüştür. 2011'in 4. çeyreğine kadarki en yüksek gerçekleşme olan 194 bin 743 seviyesine yaklaşamasa da konut satışları çeyreklik bazda 120 bin düzeyine dayanmıştır. Bu noktada bölgesel bazdaki değişimler de dikkati çekicidir. Son dönemde Türkiye ortalamasının altında artış gösteren İstanbul'da konut satışlarının 2011'in son çeyreğinde farklı bir tablo ortaya koyduğu görülmektedir. Özelikle İstanbul'un çehresini değiştirmeye yönelik projelere yönelik beklentiler ve yabancıların gayrimenkul yatırımlarının önünün açılması ile daha da gözde olacağına yönelik tahminler İstanbul'da konut sektörünün hareketlenmesine neden olmuştur. Buna bağlı olarak İstanbul'da konut satışları bir önceki çeyreğe göre yüzde 31,12, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 15,9 artış göstermiştir.

Konut satışlarında Batı ve Güney kesimlerinde yaşanan artışın Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde kaydedildiği de belirgin bir şekilde gözlenebilmektedir. Nitekim, bir önceki çeyreğe göre kıyaslama yapıldığında Erzurum, Erzincan ve Bayburt'u kapsayan TRA1'deki konut satışlarındaki artış yüzde 30,79 olurken, Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan'ı kapsayan TRA2'de yüzde 24,06'lık artış yakalanmıştır. Rakamlar konut satışlarının ülke genelinde artmaya başladığını göstermekte, bununla birlikte bazı bölgelerin gayrimenkul yatırımı için daha fazla dikkat çektiğini ortaya koymaktadır.''

Sektör, orta vadeli yatırımlarda ise hızlı hareket ediyor-

Raporda, yapı izinleri rakamları incelendiğinde inşaat sektörünün yine ''akıllı adımlar'' attığının görüldüğüne işaret edilerek, buna göre uzun vadeli adımları atmadan önce küresel gelişmelerin netleşmesini bekleyen sektörün, orta vadeli yatırımlarda ise hızlı hareket ettiği vurgulandı.

Bunun sonucu olarak yapı ruhsatında geçen yıla göre bir düşüş yaşandığı görülürken, yapı kullanım izinlerinde artış oranları yüksek bir düzeyde gerçekleştiği dile getirilen raporda, şunları ifade edildi:

''Yani inşaat sektörü yeni projelerin işaretçisi olan yapı ruhsatı alımında temkinli davranmış, buna karşın elindeki projeleri bitirme eğilimine giderek yapı kullanım izni alımlarında hızlı bir artış yaşanmasına neden olmuştur. Buna bağlı olarak yılın 4. çeyreğinde 40,2 milyon metrekare yapı ruhsatı alınırken, 29,94 milyon metre kare yapı kullanım izni talep edilmiştir.

İnşaat sektörünün 2012 yılında gelişim hızını devam ettirmesi için vurguladığımız 2B yasası, yabancılara mülk satışı ve kentsel dönüşüm projeleri kritik öneme sahiptir. Bu kritik unsurların devreye girmesi durumunda içeride inşaat sektöründe hareketliliğin ciddi oranda artması beklenmelidir. Aksi durumda ise inşaat sektörünün 2012 yılında hız kestiği görülebilir.''