Advertisement

ABD Merkez Bankası Federal Reserve'ün (Fed) Başkanı Ben S. Bernanke, streslerin azalmasına karşın, Avrupa'nın bankalarını daha da güçlendirmesi gerektiğini ve finansal ve ekonomik durumun "zor kalmaya" devam ettiğini söyledi.

Bernanke, Temsilciler Meclisi'nde yaptığı konuşmada, "Krizin tam çözümü, Avrupa bankacılık sisteminin daha da güçlendirilmesini gerektirecek" dedi ve ""Bölge liderleri ayrıca, sorunlu ülkelerde ekonomik büyümeyi ve rekabetçiliği de artırmalı ve dış dengesizlikleri azaltmalı" değerlendirmesinde bulundu.

Bernanke, azalan stresin ABD için "memnuniyet verici bir gelişme" olduğunu söyledi. Bu açıklamalar, geçen hafta Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) açıklamasındaki, küresel finans piyasalarındaki zorlukların azaldığı, ancak bu zorlukların halen ekonomik görünüm için önemli aşağı yönlü riskler oluşturduğu şeklindeki yoruma benzerlik gösteriyor.

Bernanke, konuşmasında, "ABD bankalarının, Yunanistan ve Portekiz gibi çevre Avrupa ülkelerindeki pozisyonları sınırlı. Daha büyük, çekirdek Avrupa ülkelerindeki pozisyonları daha somut" dedi.

Bernanke, "Dahası, Avrupa varlıkları, Şubat ayı itibariyle, temel ABD para piyasası fonlarının varlıklarının yüzde 35'ini oluşturuyor ve bu fonlar, bazı yapıcı adımlara karşın, yapısal olarak duyarlı kalmaya devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Mart 2012 Çarşamba, 22:47 Misafir avrupa şimdi, bankalarının mortgage la bulup refinansmanda kullandığı kolay paraların dietini ödüyor bu sebeple her türlü parasal genişleme bankaların el koyduğu % 40 tan fazla değeri düşmüş konutlarla elini güçlendirmez daha da büyük bir hezimet altına sokar. çünkü baan işsizlik bankalrın inkalar ve emeklilik fonları elinde kalan konutlar ve yunanın kurtarılmasında ödedeği %70 borç silme işlemlerinden gelen zararlarla daha da büyük bir darbe almıştır. finans sistemi çökmüş avrupa aşırı engekte para ile sadece vahim durumun etkisini azaltıyor kesin çözüm değil birde toparlanamayan sanayi ve be
21 Mart 2012 Çarşamba, 17:13 Misafir parasal genişleme şart yoksa avrupa dayanamaz bernarke bundan kaçışın yok er geç genişlemeye gidicen