Advertisement

ABD'de New York Borsası'dan işlem gören hisse senetleri, ikinci el konut satışlarında Şubat ayında görülen beklenmedik düşüşün etkisi ile, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi'nin dünkü grilemesinin ardından değer kaybetti.

Baker Hughes Inc., doğalgaz kuyularındaki sızmaların karını olumsuz etkileyeceğini açıklamasının ardından yüzde 3.8 geriledi. Oracle Corp., karının analistlerin projeksiyonlarını aşmasının etkisi ile yüzde 1.1 değer kazandı. Hartford Financial Services Group Inc., bireysel yıllık ödeme işini tasviye etmeyi planlaması ve hayat sigortası biriminin bazı bölümlerini satmak için alıcı aramasının ardından yüzde 4.3 değer kazandı. Profesyonel network web sitesi LinkedIn Corp., Goldman Sachs Group Inc.'nin tavsiyesini yükseltmesinin ardından yüzde 7.9 prim yaptı.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.1 düşerek New York saati ile 10:43'te 1,404.31 puana indi. Dow Jones Endeksi ise 20.40 puan ya da yüzde 0.2 düşüşle 13,149.79 puana geriledi.

Radnor, Pennsylvania'da Haverford Trust Co. şef yatırım yetkilisi Hank Smith, "Konut piyasasındaki durum hızlı bir düzelme göstermiyor" dedi ve "Bu biraz zaman alacak. Dahası, hisse senedi piyasası bu yılın başından beri neredeyse tek yönlü hareket göstererek yükseldi. Bir mola zamanı" değerlendirmesinde bulundu.

St. Petersburg, Florida'da Raymond James & Associates şef yatırım stratejisti Jeffrey Saut, "İnsanlar bu seviyelerde sert oynamayacaklar" dedi ve "Halen beklentim oldukça yukarı. Aşağı beklentiniz olduğunu düşünmüyorum. Ancak güçlü rallinin ardından, piyasa iç enerjisini kullanmış görünüyor" yorumunda bulundu.