Advertisement

''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' davasının tutuklu sanıklarından eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un, rahatsızlığı nedeniyle duruşmaya katılmadığı bildirildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda görülen davanın bugünkü 56'ncı duruşmasına, tutuklu sanıklar emekli Orgeneral Hasan Iğsız, Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, korgeneraller Mehmet Eröz ve İsmail Hakkı Pekin, Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, emekli Tuğamiral Alaettin Sevim, albaylar Sedat Özüer ve Ziya İlker Göktaş, emekli albaylar Dursun Çiçek, Fuat Selvi, Hulusi Gülbahar ve Cemal Gökçeoğlu, sivil memur Mehmet Bülent Sarıkahya, eski Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Deniz Yıldırım katıldı.

Mahkeme heyeti tarafından duruşmadan men edilmesine karar verilen avukat Serdar Öztürk ile birleşen dosyanın tutuklu sanığı eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un katılmadığı duruşmaya, YAŞ kararıyla Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığına atanan ve hakkında yakalama kararı bulunan Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler ile kırmızı bülten ile aranmalarına karar verilen Tümgeneral Mustafa Bakıcı ve Bedrettin Dalan ise gelmedi.

Duruşmada, ikinci ''Ergenekon'' davası kapsamında tutuklu yargılanan bu davanın tutuksuz sanığı Hasan Ataman Yıldırım ile tutuksuz yargılanan 4 sanık hazır bulundu.

Duruşmada, asıl heyetin seminerde olması nedeniyle heyete başkanılık yapan üye hakim Hüsnü Çalmuk, İlker Başbuğ hakkında açılan davanın bu davayla birleştirildiğini söyledi.

Çalmuk, Başbuğ'un rahatsızlığı nedeniyle duruşmaya katılmadığını bildirdi.

Duruşmada söz alan özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Murat Dalkuş, davanın sanıklarından Ö. Y'nin MİT görevlisi olduğuna dikkati çekerek, hakkındaki yargılamanın durdurularak izin alınması için Başbakanlığa yazı gönderilmesini talep etti.

Duruşmaya, talep değerlendirilmek üzere ara verildi.