Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

UEFA Başkanı Michel Platini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, şike konusunda kulüplerin değil, şahısların cezalandırılması konusunda haklı olduğunu, ancak sistemin yıllardır böyle işlediğini söyledi.

Platini, UEFA Kongresi sonrası İstanbul Kongre Merkezi'nde, UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino ve İletişim Direktörü Alexandre Fourtoy ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, kongrede yaptığı konuşmada şike konularında kulüplerin değil, şahısların cezalandırılmasının daha doğru olacağı yönündeki görüşüyle ilgili ne düşündüğü sorusuna, şöyle cevap verdi:

''Ankara'da 2 gün önce kendisiyle görüştüm. Bana da aynı şeyi ifade ettiler. (Haklısınız) dedim, ancak sistem bu şekilde oluşturulmuş. Bu şekilde oluyor. On yıllardır böyle oluyor. Disiplin komitesi bağımsız bir komite. Ben de size katılıyorum. Bir kulüp başkanı usulsüzlük yaparsa, takımı cezalandırılmamalı. Sayın Başbakan haklı, ama uzun süredir sistem bu şekilde yürüyor, bedeli kulüp ödüyor.''

-''2020 için oyum Türkiye'ye, ama...''-

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası için Başbakan Erdoğan'ın sözleriyle ilgili olarak da Platini, şu ifadeleri kullandı:

''Dosyası, eli çok güçlü Türkiye'nin tek sıkıntısı var. Benim görebildiğim, 2020'de Olimpiyat Oyunları'na da talip İstanbul. Hem Avrupa Şampiyonası, hem olimpiyat bir arada herhalde olmaz. Olimpiyatı alırlarsa aynı zamanda Futbol Şampiyonası'nı yapamayacaklarını düşünüyorum. Ben Türkiye için oy vereceğim. Çünkü Avrupa Şampiyonası Türkiye'de, İstanbul'da oynanmalı. Ama Olimpiyat Oyunları yapılırsa, sonra Avrupa Şampiyonası yapılacaksa oy vermem o zaman. Kararı demokratik bir oylama ile İcra Kurulu verecek.''

-''Başbakan umut verici konuştu''-

Basın mensuplarına, ''Güzel İstanbul şehrinde sizleri ağırlamaktan memnunluk duyuyoruz'' diyen Michel Platini, kendisi için çok mutlu bir gün olduğunu belirterek, ''Sayın Başbakan, çok futbol dolu konuştu ve hepimize umut aşıladı. Sadece Türk futbolu için değil, uluslararası futbol için de umut aşıladı. Kendisi de eski futbolcu. Başbakan olmasa belki milli takımda futbol oynayacaktı'' şeklinde konuştu.

UEFA Başkanı Michel Platini, İstanbul'da gerçekleştirilen UEFA Kongresi'nin, birliğin ön plana çıktığı bir toplantı olarak geçtiğini, bundan da büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Platini, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, ''Bugün çok mutlu bir insanım, çünkü bugün İstanbul'da tüm futbol camiasını bir araya getirdik. Doğu ile batının buluştuğu noktada bir araya geldik'' dedi.

-Fenerbahçe konusunda topu Infantino'ya attı-

Toplantının başında yaptığı konuşmada, Fenerbahçe konusunun merak edildiğini, dünkü basın toplantısında da hep bu konunun sorulduğunu hatırlatan Platini, ''Fenerbahçe konusu merak ediliyor. Bugün de Fenerbahçe ile ilişkin soru sorarsanız Gianni Infantino, dün konuştuklarını tekrar edecek'' dedi.

Platini, Fenerbahçe'nin büyük ve sevilen bir takım olduğunu kaydederek, 'Büyük bir tarihi var, büyük bir stadı var. Bizim kimseyi incitmeye niyetimiz yok. Sadece kuralları uyguluyoruz. Başkan olunca sorumluluğunuz artıyor ve popüler olamıyorsunuz. Herkese yardımcı olmak istiyorum ama olamıyorum. Disiplin Kurulu var, diğer kurullarımız var'' diye konuştu.

-''Türk futboluna saygı duyuyoruz''-

Fenerbahçe dışında başka Türk takımlarının da isimlerinin şike davasında geçtiğinin hatırlatılması üzerine Platini, şunları kaydetti:

''Eğer yanlış bir şey yapmadılarsa, endişe duymalarına gerek yok. Türk futbolu oldukça iyi bir şekilde değerlendiriliyor. Biz Türk futbolu konusunda genel bir şey söylemiyoruz. Türk futbolu saygı duyduğumuz bir futbol. Büyük takımları, oyuncuları, taraftarları var. Biz Türk futboluyla ilgili bir şey yapmadık. Bir Türk takımını Şampiyonlar Ligi'ne almadık, ikinci gelen takımı kabul ettik.''

-Dinamo Zagreb-Olympique Lyon maçı-

Bir basın mensubunun, ''Dinamo Zagreb ile Olympique Lyon takımları arasında oynanan ve 7-1 sonuçlanan maçla ilgili raporları beklediğinizi söylemiştiniz. Fenerbahçe ile ilgili herhangi bir rapor almadığınıza göre, şike olduğuna dair nasıl bir bilginiz var?'' sorusuna Platini, şöyle cevap verdi:

''Maç konusunda herhangi bir problem görmedik. Hakem ve temsilcilerden gelen raporda bir şey görmedik. Kendi alarm sistemlerimiz var. En ufak bir kuşku dahi doğmadı. Şayet olsaydı hemen bir soruşturma başlatırdık. Bizim için kapanmış bir konudur. Delil çıkarsa elbette hareket ederiz. Türkiye için yapıldıysa, Fransız kulüpleri için neden yapılmasın?''

-''Kadın ve çocuk taraftarlar harika bir fikir''-

UEFA Başkanı, bir basın mensubunun, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF), seyircisiz oynama cezası verilen maçlara kadın ve çocukları aldığını belirtip, ''Bu sizce cinsiyet ayrımcılığına girmez mi?'' diye sorması üzerine, şöyle konuştu:

''Bence harika bir fikir. Hele 12 yaş altı çocuklar. Stadyum silme dolu olacaktır ve harika bir ortam olacaktır. Belki komitede öyle bir şekilde lanse edilebilir. Seyircisiz yerine, çocuk cıvıltıları içinde oynama cezası verilir. Pek çok bayan taraftar olmasından futbolcular da şikayetçi olmaz.''

-Şenes Erzik'e övgü-

UEFA 1. Asbaşkanı Şenes Erzik'in adının TFF başkanlığı için geçtiğinin ancak sonra aday olmadığının belirtilmesi üzerine Platini, şunları söyledi:

''Şenes Erzik'i hakikaten çok takdir ederim. Hem insani olarak hem de çalışmaları, fikirleri için. Çok büyük katkıları olmuş bir kişidir. Çok yoğun çalışmalar yaptı. UEFA ile ilişkiler açısından da önemli bir rol oynadı. Bu tarafta kalmayı tercih etti ve kararına saygı duyuyorum. Türkiye ile ilişikleri yürütüyor. Çok iyi bir denge tutturuyor. Çok başarılı çalışmalar var.''

-Yunanistan'a gidişi-

Michel Platini, Yunanistan'da şike olayının ortaya çıkmasıyla bu ülkeye gittiğinin belirtilmesi ve Türkiye ile karşılaştırılması ve bir ayrıcalık tanınıp tanınmadığının sorulması üzerine de şunları kaydetti:

''Bu tamamen iki farklı şey. Yunanistan'a gittim; güvenlik mevzusu vardı. O zaman ki Başbakan Papandreu'ya dedim ki (Yunanistan Futbol Federasyonu ile görüşün, sonra düzenlemeye gidin. Çünkü futbola böyle müdahale edemezsiniz.) Şike ve teşvik için gitmedim. Siyasetin futbola müdahalesi vardı. Hangi ülke olursa olsun, şiddet, teşvik ve şikeye sıfır toleransımız var.''