TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Hollanda'nın dünya ekonomisinde 16. sırada, Türkiye'nin de 17. sırada olduğunu hatırlatarak, ''Büyüme performansımız iyi olursa bu sene sonunda yer değiştireceğiz, haberiniz olsun. Biz Türkiye olarak 16. sıraya göz diktik. Zannediyorum ki bu yılın sonunda Türkiye dünya ekonomisinin 16. büyük ekonomisi olacak'' dedi.

-''Berberler Yunanistan'a nasıl saç tıraşı yapacağına karar veremiyor''-

Türkiye'nin, 2008'deki, bugün etkileri hala Avrupa'da devam eden krize rağmen büyümesine kararlı bir şekilde devam ettiğine işaret eden Çağlayan, ''Adeta berberlerin Yunanistan'a nasıl bir saç tıraşı yapacağına karar veremediği bir dönemde Türkiye son derece kararlı, istikrarlı bir şekilde gelişmesine devam ediyor'' diye konuştu.

Bugün Avrupa'daki ekonomik krizi ortaya çıkaran hataları yıllar önce Türkiye'nin de yaptığını söyleyen Çağlayan, ''Türkiye'de 2001 krizi şartlarında 10 dakika sonrasının bile ne olacağı bilinemiyordu. Türkiye'nin toplam kamu iç-dış borçları neredeyse milli gelirin yüzde 80'ine yakındı. Bütçe açıkları çift haneli seviyedeydi'' şeklinde konuştu.

Bugün Euro Bölgesi ülkelerinin dış borçlarının mille gelire oranının yüzde 85 seviyelerine geldiğini anımsatan Çağlayan, ''Bugün Türkiye, kamu borçlarının milli gelire oranı bakımından 27 AB üyesinin 20'sinden çok daha iyi durumda'' değerlendirmesinde bulundu.

Çağlayan, Maastrich kriterlerine göre, bir ülkenin iç ve dış kmu borçlarının milli gelire oranının yüzde 60'ı geçmemesi gerektiğini hatırlatarak, Türkiye'de ise bu oranın yüzde 39 olduğuna dikkati çekti.

Yine Maastrich kriterlerine göre bütçe açığının yüzde 3'ü aşmaması gerektiğini, oysa AB'nin 14 ülkesinin bu barajı çoktan geçtiğini dile getiren Çağlayan, Türkiye'nin, bu alanda da 18 AB ülkesinden çok daha iyi durumda olduğunu belirtti.

-''Dünya Türkiye mucizesini konuşuyor''-

Türkiye'yi, bu küresel krizde başarılı kılan hususların bunlar olduğunu anlatan Çağlayan, ''Bugün dünyanın birçok ülkesi Türkiye mucizesini konuşuyor. Dünyanın birçok ülkesinden gelenler, bu küresel krizde neler yaptığımızı tek tek bizimle tartışıyor'' dedi.

Çağlayan, 3 yılda 130'dan fazla yurt dışı seyahat yaptığını dile getirerek, ''Bu akşam da Sayın Başbakanımızla beraber Güney Kore'ye, dönüşte de İran'a gideceğiz. Hemen arkasından bir kaç gün sonra Japonya'ya, sonra yine Sayın Başbakanımızla, iş adamlarımızla beraber Çin'de yapacağımız büyük bir etkinlikten sonra Türkiye'ye döneceğiz. Daha sonra G 20 toplantısı için Meksika'ya gideceğiz. 20-25 günde dünyanın dört bir tarafında birbirinden farklı 5 uzak ülkesine seyahat gerçekleştireceğiz'' şeklinde konuştu.

Bundan 1 ay önce Almanya'ya yaptıkları ziyarette, Federal Ekonomi Bakanının Türkiye ekonomisini anlattığında göğsünün kabardığını söyleyen Çağlayan, ''Gerçekten Türkiye'nin faaliyetleri belki içeriden tam net görülmüyor olabilir ama Türkiye'ye, Kapıkule'den çıkıp dışarıdan bakmasını herkesten rica ediyorum'' dedi.

Çağlayan, Türkiye'nin ihracatının yüzde 72'sini yaptığı Avrupa, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki krize rağmen, Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak 135 milyar dolar mal ihracatı, 40 milyar dolar hizmet ihracatı gerçekleştirdiğini anlattı.

Türkiye'nin mal ve hizmet ticaretinde 446 milyar dolarlık dış ticaret hacmine sahip bir ülke olduğunu kaydeden Çağlayan, şunları söyledi:

''Hollanda'nın dış ticaret potansiyelini de çok yakından biliyorum. Hollanda dünya ekonomisinde 16. sırada, Türkiye 17. sırada. Ama buradan uyarıyorum; büyüme performansımız iyi olursa bu sene sonunda yer değiştireceğiz, haberiniz olsun. Biz Türkiye olarak 16. sıraya göz diktik. Zannediyorum ki bu yılın sonunda Türkiye dünya ekonomisinin 16. büyük ekonomisi olacak, satın alma paritesine göre Avrupa'nın da 6. ekonomisi olma özelliğini koruyacak.''

Advertisement