Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, TOKİ'nin ''pozitif'' olan derecelendirme görünümünü Türkiye'nin derecelendirme görünümüne uyumlu olarak teyit etti.

Moody's Investors Service, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) global ölçekte ''Ba2'' ve Türkiye Ulusal ölçeğinde ''A3.tr'' olan kredi notlarını teyit etti.

TOKİ'nin derecelendirme görünümü de Türkiye'nin derecelendirme görünümüne uyumlu olarak ''pozitif'' olarak teyit edildi.

Moody's Investors Service'in uluslararası piyasalara da duyurduğu kredi analizinde, TOKİ için verilen derecelendirme notlarının İdarenin kamusal yasal durumu, Türk hükümetiyle yakın ilişki içinde olması ve hükümetin konut ve kentleşme politikalarını yürütmesinden kaynaklandığı belirtildi.

Analizde, ''Bu derecelendirmeler, TOKİ'nin büyük varlık artışı ile desteklenen ve pozitif olan mali sonuçları, düşük borç yükü sayesinde kendisini iyi bir şekilde finanse edebilmesiyle ve iyi bir satış performansına sahip olmasıyla desteklendi'' ifadeleri kullanıldı.

TOKİ yetkililerin, Moody's'in İdarenin büyük yatırım programını istikrarlı bir yasal çerçeve, merkezi hükümetin sürekli desteği ve öngörüsü kapsamında, mali durumunda önemli bir etki oluşturmadan yönetme beklentisinde olduğunu kaydetti.