KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupalı liderler, Cuma günü Danimarka'nın KOpenhag kentinde yapılacak toplantıya hazırlanırken,  Berlin'deki yetkililer Pazar günü Almanya hükümetinin piyasalardaki baskıları azaltmak için kurtarma fonunun artırılmasını destekleyeceğinin sinyalini verdi. Kurtarma fonunun artırılmasında uluslararası baskılara daha fazla direnemeyen Merkel, bölgedeki borç krizinin diğer ülkelere sıçramasını önlemek için fonun geçici olarak artıralmasına izin verecek gibi görünüyor.

Almanya Başbakanı Merkel, diğer ülkelerin ısrarlarına rağmen, koalisyondaki desteğini kaybetme korkusuyla fonun artırılmasına bu zaman kadar karşı çıkıyordu. Ancak Berlin hükümeti de artık Merkel'in direnemeyeceğine inanıyor.

AB'nin Mali ve Ekonomik İşlemlerden sorumlu üyesi Olli Rehn de Cuma günü Kopenhag'da bu konuda bir varacağını düşünüyor. Rehn, önemli olanın krizin çözüm planını nihayete vardırmak olduğunu söyledi

Kıdemli yetkililer, Rehn'in, 440 milyar euroluk geçici ve 500 milyar euroluk kalıcı kurtarma fonlarının birleştirilmesine yönelik ılımlı ve çok agresif olmayan açıklamalarının destek bulacağını ifade ediyor.

Tahmin edilen plana göre, Avrupa'nın kırtarma fonu 940 milyar euroya çıkarılacak; Ancak 200 milyar euroluk kısmı Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'in kurtarma fonlarına aktarılacak.

Kurtarma kalkanındaki artışın geçici olacağına dikkat çeken Rehn'in ekibi, yine de bunun Uluslararası Para Fonu'nu, kendi kaynaklarını 1 trilyon dolara çıkarmaya itebilir. IMF Başkanı Christine Lagarde, AB kendi bir şey yapmadan fonun kaynaklarının artırılmasını savunmayacağını söyledi.

Advertisement