Advertisement

ABD'de tüketici güveninin 1 yılın en yükseğine yakın seyretmesine rağmen Asya Borsalarındaki düşüşün gelişen piyasa varlıklarının talebini geriletmesiyle Asya paraları zayıfladı.

Fed'in daha fazla parasal genişlemeden kaçınabileceği spekülasyonunun etkisiyle Güney Kore wonu 2 ayın en düşüğüne yaklaşırken, Malezya ringgiti de 1 haftanın en yükseğinden gevşedi. ABD'de bu ay açıklanan bireysel harcamalar ve istihdam gibi veriler, dünyanın en büyük ekonomisinin toparlandığına işaret etti. Endonezya rupisi, parlamentonun yakıt vergilerindeki kesintiyi oylamasının öncesinde büyük bir değişiklik kaydetmedi.

ABD'den gelen verilerin olumsuz olmadığına ve doların da son zamanlardaki zayıflamaya tepki olarak ve parasal teşvik beklentilerinin azalması üzerine güçlendiğine dikkat çeken Samsung Futures Inc.'in Döviz analistlerinden Jeon Seung Ji, hisselerdeki değer kaybının da wondaki düşüşte etkili olduğunu belirtti.

Won, dolar kaşrısında yüzde 0.3 düşüşle 1,137.53 seviyesine, Malezya ringgiti yüzde 0.3 kayıpla 3.0640'a ve Tayland bahtı da yüzde 0.2 zayıflayarak 30.76'ya geriledi.

ABD dolarının en çok işlem gördüğü 6 para birimi karşısındaki hareketini izleyen Dolar Endeksi dün yüzde 0.2 yükseldi ve bugün de kazançlarına tutundu. ABD'de dün açıklanan tüketici güven endeksi 70.2 puan olarak gerçekleşerek, medyan tahminin üzerinde ancak Şubat'taki seviyesinin altında kaldı.