Advertisement

Çin'in en büyük kıyı petrol üreticisi Cnooc Ltd., yüksek petrol fiyatlarının şirketin en büyük petrol alanının kapatmasından kaynaklanan üretim kayıpları gidermesinin etkisi ile, analistlerin tahminlerindend aha iyi bir yıllık kar açıkladı.

Şirketin net karı yüzde 29 artarak 70.3 milyar yuana (11 milyar dolar) çıktı. Bloomberg News'un anketine katılan 20 analistin tahminlerinin medyanına göre, şirketin karının 68.7 milyar yuan seviyesinde çıkması bekleniyordu.

Cnooc, petrol sızıntısı nedeniyle Çin kıyısındaki Penglai 19-3 alanının kapatılması ve 7.1 milyar dolarlık BP Plc'nin Arjantin biriminin alımının başarısız olmasının etkisi ile 2011 yılı üretim hedefini yüzde 9.3 düşürmüştü. Şirket CEO'su Li Fanrong, Ocak ayında, şirketin üretimi 2015'te sona erecek beş yıllık dönemde yüzde 6 ila yüzde 10 artırma hedefini bir kez daha tekrarladı.

Hong Kong'da Sanford C. Bernstein & Co. analistlerinden Neil Beveridge, "Penglai alanındaki üretimin yeniden başlama tarihindeki belirsizlikle birlikte, şirket bu sorunu geride bırakmış görünüyor" dedi ve "Cnooc'un beş yıllık üretim artışı hedefini açıklamasının ardından, yukarı yönde daha da potansiyel olduğunu düşünmeye devam ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.