Advertisement

ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke'nin, ABD'nin toparlanmasının garanti altında olmadığını söylemesi ve Fransız ekonomisinin beklentinin altında büyüme kaydetmesi üzerine Avrupa Borsaları 2. gününde de düşüş kaydetti. Emtia değer kaybetti, yen ise desteklendi.

ABD endeks vadelileri kazançlarını azaltırken, Çin borsası son 4 ayın en düşük seviyesine geriledi. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.4 kayıpla bu yılki rallisini yüzde 8.8'e azalttı. Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.4 yükselmesinin ardından kazançlarını azalttı ve şu anda yüzde 0.1 yukaıda seyrediyor. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 2.7 düştü. S&P GSCI Ham madde endeksi ide doğal gaz ve bakırın öncülüğünde yüzde 0.6 geriledi. Yen, 16 önemli para biriminin 2'si hariç hepsi karşısında güçlendi. Portekiz'in 2 yıllık hazine kağıtlarının getirisi ise 10. gününde de düşüş kaydederek, Şubat 2009'dan bu yana en uzun süreli kayıp dönemine işaret etti.

Dün ABD'de ABC televizyonuna canlı röportaj veren Fed Başkanı Bernanke, zafer ilan etmek için çok erken olduğunu savundu.

Çin'in en büyük metal üreticisi Jiangxi Copper Co., ikinci yarıda kârının yüzde 18 azaldığını açıkladı. Societe Generale SA, Çin'in kurumsal kazançlarının bu yıl artmayacağını öngördü.

Stoxx 600 Endeksi'nde değerlenen her hisseye karşılık 3 hisse düştü. Anglo American Plc ve Xstrata Plc, yüzde 1.5'in üzerinde kayıpla maden şirketlerindeki düşüşe öncülük etti. Fransa'nın en büyük petrol üreticisi Total SA, İngiltere'deki Kuzey Deniz'deki Elgin platformundaki gaz kaçağının dördüncü gününe ulaşmasıyla yüzde 2.6 değer kaybetti. İtalya'nın en büyük savunma şirketi Finmeccanica SpA, bu yıl yeniden kâr etmeye başlayacağı tahmininde bulunmasının ardından Avrupa borsalarındaki yükselişe öncülük etti. Rus altın madencisi Petropavlovsk Plc, net gelirindeki artışın etkisiyle yüzde 4.2 değerlendi. Stoxx 600 Endeksi bu çeyrekte yüzde 9 yükseldi.