Advertisement

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde düzenlenen ''Sermaye Piyasası: Türkiye'nin gelecekteki fırsat penceresi'' konulu konferansta konuşan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı İbrahim Turhan, 2007 yılı Ağustos ayında başlayan ve etkileri hala devam eden krizin, dünyanın yaşadığı en büyük krizlerden biri olduğunu belirtti.

Küresel finansal krizin aslında 2007 yılında başlamadığını, 1997 yılında başlayan bir krizin son aşaması olduğunu ifade eden Turhan, İMKB'nin küresel finansal krizde gelişmiş ekonomilerden daha iyi performans gösterdiğini söyledi.

Krizde çok iyi performans gösteren Türkiye ekonomisinin 2010 ve 2011 yıllarındaki büyüme hızı göz önüne alındığında Çin'den sonra dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi haline geldiğini ifade eden Turhan, şunları kaydetti:

''Ekonomik büyüklüğe baktığınızda, milli gelir olarak büyüklüğüne baktığınızda dünyanın 16. ekonomisi haline geldik. Türkiye dünya ekonomisinin yüzde 1,5'ini teşkil ediyor. Toplam dünya ticaretinin 2,5'ini Türkiye gerçekleştiriyor. Ama bu ticaretin kendi iç dağılımında problem var. O da cari açık. Bu da yurt içindeki tasarrufların Türkiye'nin büyüme ihtiyacını karşılamaya yetmemesinden kaynaklanıyor. Türkiye'nin bir büyüme trendi var. Rayından çıkarmazsanız Türkiye ekonomisi yüzde 5 ile 7 arasındaki bantta büyüme potansiyeline sahip.''

-''Türkiye'nin fiyatı artıyor''-

İbrahim Turhan, Türkiye'nin 2000'li yıllarda büyük ekonomik dönüşüm yaşadığını, ekonominin temel altyapısının değiştiğini kaydetti.

Ekonomideki olumlu gelişmelerin ''Türkiye'nin fiyatını arttırdığını'' vurgulayan Turhan, ''Türkiye ekonomisinin büyüme durumu da değişiyor. Türkiye'nin fiyatı artınca küresel yatırımcılar da bakıyor ve ''Türkiye'de niye yatırımımız yok?'' diyor. Böylece Türkiye'ye sermaye girmeye başlıyor. Türkiye'ye giren o sermaye de ekonomik birimlerin borçlanmasını mümkün kılıyor'' diye konuştu.

Türkiye'nin enflasyon konusunda büyük aşama kaydettiğine dikkati çeken Turhan, ''Demek ki enflasyon düşüyor. Şu anda biraz yüksek. Ama Merkez Bankası'nın yönetim kabiliyeti, bilgisi, teknik gücü, donanımı, bağımsızlığı var. Para politikasını idare edenler yoldan çıkmadıkça enflasyon düşer. Bu enflasyon probleminin çözüleceğinden en küçük bir kuşkum yok. Yeter ki davranış biçimimizi koruyalım'' dedi.

-''Adrenalin için İstinye'ye gelmeyin, Veli Efendi'ye gidin''

Halka arz seferberliğinin büyük önem taşıdığını belirten Turhan, geçmiş dönemde yaşanan sıkıntılar dolayısıyla işletmelerin hala sermaye piyasası ile tanışmadığına işaret etti.

Turhan, İstanbul Sanayi Odası'nın açıkladığı Türkiye'nin en büyük 1000 şirketinden sadece 127'sinin halka arz edildiğini, en büyük 100 şirketten ise sadece 28'ininin İMKB'de olduğuna dikkat çekerek, ''En büyük şirketler bilanço ve kurumsallaşma konusunda problemi olmayan şirketler. Türkiye, dünya ekonomisinin yüzde 1,5'ini teşkil ediyor ama menkul kıymetlere baktığınızda sermaye piyasalarındaki payı binde 2. İMKB'de işlem görmek şirketler için kurumsallaşma yolunda atılmış önemli bir adımdır. İMKB'de kurumsal yönetim uygulamalarına önem verilmektedir'' dedi.

Bazı girişimcilerin İMKB'ye adrenalin için geldiğini de söyleyen Tarhan, ''İstinye'ye gelmeyin, Veli Efendi'ye gidin. Orada fazla beklemelerine de gerek yok. Mikro iktisat okuyanlar bilir. Bazı insanlar riske aşıktır. Adam dağın tepesinden kendini aşağı atıyor. Böyle insanlar olabilir. Bazı insanlar risk almayı sever, adrenalin keyif verir ama bunun yeri borsa değil'' şeklinde konuştu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
28 Mart 2012 Çarşamba, 17:44 Misafir her defasında çin ile türkiye kiyaslamasi .aradaki fark onlar ihracata dayalı biz ithalata dayalı büyüyoruz. bu cari açıkla ithalat zayıflarsa nasıl büyüyeceğiz. hala şişirmeye devam.
28 Mart 2012 Çarşamba, 15:34 Misafir lütfen bu tip panelleri ve konferansları düzenleyenler artık yeni başlıklar bulsunlar: 25 yıldır gelecekteki fırsat penceresi diyoruz sermaye piyasasına. ne pencereymiş bu kardeşim açılmıyor bir türlü!!! ayrica çok mu lazim açmak, sofistike sermaye piyasasi olmadan adam olan ülke yok mu? al sana almanya! bir başka jenerik konferans adı daha var ki o da bıkkınlık verdi: "son gelişmeler ışığında türkiye ekonomisi ya da sermaye piyasası..." gibi.akademik dünya da biraz sığlıktan kurtulsa, event düzenliyorum diye boş şeylere fonlarını harcamasa. bilhassa iktisadi ve idari bilimler fakülteleri.