Advertisement

ABD'de dayanıklı tüketim malları siparişleri Şubat ayında, otomobil, bilgisayar ve sermaye ekipmanlarına yönelik talebin desteği ile artarak, son beş ayın dördünde yukarı yönde hareket etti.

Kullanım ömrü en az üç yıl olan mallara yönelik siparişler Şubat ayında yüzde 2.2 arttı. Bu veri, Ocak ayında, revize rakamla yüzde 3.6 düşmüştü. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 3 artış göstermesi bekleniyordu.

Şirket ekipmanlarının yenilenmesi ve yeni otomobil alımları üretimin artmasına neden oluyor ve fabrikaların daha fazla insanı işe almasını sağlayarak genişlemenin gücüne katkıda bulunuyor. Ancak yüksek akaryakıt maliyetleri ve Avrupa ve Çin ekonomilerindeki yavaşlama imalat sanayinin hızını bu yıl sınırlayabilir.

Veriyi doğru tahmin eden Totonto'da BMO Capital Markets kıdemli ekonomistlerinden Sal Guatieri, "İşletme harcamaları ABD ekonomisinin temel yönlendiricisi olarak kalmaya devam edecek. Bu, geçen yılki ölçeğinde olmayacak, ancak yine de olumlu bir faktör olacak" dedi ve "Otomobil endüstrisi, güçlü talep ile birlikte geri dönüyor gözüküyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg News'un anketine katılan 83 ekonomistin dayanıklı tüketim malları siparişlerindeki tahminleri yüzde 1.4 düşüş ile yüzde 6.4 artış arasında değişti. Ocak ayı verisi ise yüzde 4 düşüşten yüzde 3.6 düşüşe revize edildi.

Ocak ayında yüzde 3.0 düşen ulaşım ekipmanları hariç dayanıklı tüketim malları siparişleri verisi ise Şubat ayında yüzde 1.6 arttı.