Advertisement

ABD'de dayanıklı mal siğarişlerinin beklentinin altında artış kaydetmesi ve ham petrol fiyatlarındaki düşüşün enerji üreticilerini aşağı çekmesi üzerine ABD hisseleri değer kaybetti; Standard&Poor's 500 Endeksi 2. gününde de geri adım attı.

Exxon Mobil Corp. ve Occidental Petroleum Corp., petrol fiyatlarının artan arz sayesinde düşmesi sonucudna S&P 500 Endeksi'nde düşüş kaydeden şirketleri izledi. Ekonomiye en bağlı olan şirketlerin göstergesi Morgan Stanley Cyclical Endeksi, Fed Başkanı Ben Bernanke'nin toparlanmanın garanti altında olmadığını söylemesinin ardından yüzde 1.6 düştü. Caterpillar Inc. ve Alcoa Inc. yüzde 2.2'nin üzerinde değer kaybetti. Banl of America Corp.'un yüzde 16 değer kazanmasının ardından finansal hisselerdeki yükselişi izledi.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.5 kayıpla 1,405.54 puana geriledi. Endeks 2 günde yüzde 0.8 düşmesine rağmen seansın son 2 saatinde güniçindeki en düşük seviyesi olan 1,397.20 puandan toparlandı. Dow Jones Endeksi de yüzde 0.5 düştü ve 13,126.21 puandan işlem gördü.

Dayanıklı mal siparişlerinin ardından ve Fed başkanının ekonominin göründüğünden daha kırılgan olabileceğini söylemesinin ardından piyasada gürültülerin arttığını belirten Well Capital Management'ın yatırım genel müdürü James Paulsen, satışların enerji hisselerindeki düşüşten de olumsuz etkilendiğini belirtti.

Dünkü düşüşün ardından S&P 500 Endeksi'ndeki bu ayki ralli yüzde 2.9 ile sınırlandı. Endeks hâlâ dha 1998'den bu yana en iyi ilk çeyreğine işaret ediyor.