Advertisement

Geçtiğimiz yılki depremin ardından yeniden inşanın talepleri arttığı dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi Japonya'da perakende satışlar Şubat ayında beklentinin üzerinde yükseldi ve tüketi güveninin geri geliyor olabileceğine işaret etti.

Japonya'da perakende satışlar Şubat ayında yıllık bazda yüzde 3.5 artış kaydederek, Ağustos 2010'dan bu yana en yüksek seviyesine işaret etti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini perakende satışların yüzde 1.4 artacağı yönündeydi. Perakende satışlar aylık bazda ise yüde 2 yükseldi.

Nikkei 225 Endeksi'nin deprem öncesi seviyelere tırmanması ve hükümetin yakıt randımanlı otomobil alıcılarına vergi indirimi vermesi iç talebi desteklerken, yendeki düşüş de ihracatçılara yardımcı oluyor. Ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasının geçtiğimiz çeyrekteki yüzde 0.7'lik daralmasının ardından, bu çeyrekte yüzde 1.7 büyümüş olabileceği düşünülüyor.

Bugünkü verilerin Japon ekonomisinin bu çeyrekte büyümeye döndüğüne ilişkin belirtileri artırdığına dikkat çeken Tokyo'daki BNP  Paribas'ın ekonomistlerinden Azusa Kato, tüketici harcamalarının, yeniden inşa talepleri ve hükümetin vergi programları ile istikrarlı devam edeceğini öngördü.

Kato ayrıca bugün açıklanan perakende satış verilerindeki kazançların, bu yıl Şubat'ın 29 çekmesinden de kaynaklandığını, ancak genel olarak perakende satışların güçlü olduğunu belirtti.