Advertisement

Uluslararası piyasalar, dün ABD'^de açıklanan dayanıklı tüketim malları siparişleri verisinin beklenenden yavaş artması ve bazı şirketlerin karlarının analistlerin tahminlerinin altında kalmasından dolayı satıcılı seyrediyor. Japon yeni değer kazanırken, petrol son bir haftanın en düşük seviyesi yakınlarında işlem görüyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 13:43'te yüzde 0.8 aşağıda seyrediyordu. Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1.4 düşerken, Haziran vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı fazla bir değişiklik göstermedi. Yen yüzde 0.3 değer kazandı ve Asya tahvil riskleri yaklaşık üç haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Petrol dün New York'ta, ABD petrol stoklarının son 20 ayın en hızlı artışını göstermesinin ardından yüzde 1.8 düştükten sonra bugün de yaklaşık yüzde 0.1 geriledi.

Leighton Holdings Ltd.  kar tahminini düşürürken, PICC Property & Casualty Co. beklenenden daha düşük kar açıkladı. Bugün kar açıklayacak Çinli şirketle arasında Industrial & Commercial Bank of China Ltd. ve PetroChina Co. yer alıyor. Öte yandan, bugün açıklanacak olan Almanya Mart ayı işsizlik oranının, Bloomberg News'un anketine göre, 20 yılı aşkın sürenin en düşük seviyesinde kalması bekleniyor.

Sydney'de AMP Capital Investors Ltd. yatırım statejisi müdürü Shane Oliver, "Tüm iyi haberlerin fiyatlanması ile birlikte, daha zor bir döneme geliyoruz ve piyasalar hassas" dedi ve "Beklentilerin daha gevşek tarafında gelen veriler görmeye başlıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Dün ABD'de açıklanan dayanıklı tüketim malları siparişleri, Ocak ayında yüzde 3.6 düştükten sonra, yüzde 2.2 artarak beklentilerin altında bir çıkış gösterdi.