Advertisement

Yatırımcılar, analistlerin artan talep ve düşen arzın bu çeyreğin en kötü performansını gösteren değerli metal olan palladyumun Aralık ayına kadar en iyi performans gösteren metale döneceği tahminiyle birlikte, bir yılı aşkın sürenin en hızlı palladyum alımını yapıyor.

Palladyum destekli ETF'ler (exchange-traded funds) bu yıl yüzde 13 yükseldi ve 2010 yılının sonundan bu yana en iyi çeyrek dönem performansını göstermeye hazırlanıyor. Bloomberg News'un anketine katılan 11 analistin tahminlerinin medyanına göre, palladyumun 2012 yılının son çeyreğinde ton başına ortalama 850 dolar seviyesinde seyretmesi bekleniyor. Bu, şimdiki fiyatın yüzde 30 üzerinde. Analistler, altının yüzde 13, gümüşün yüzde 11 ve platinin yüzde 9.8 değer kazanmasını bekliyor.

Palladyum bu yıl, dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin'de araç satışlarının yavaşlayacağı endişeleriyle diğer metallerin gerisinde kaldı. Barclays Capital'e göre, otomobillerin otokatalist parçası, palladyum talebinin yüzde 65'ini oluşturuyor. Barclays, fiyatların yükselmeye hazırlandığını, zira otomobil üreticilerinin şimdiye kadarki en yüksek miktarda palladyum kullandıklarını ve dünyanın en büyük palladyum üreticisi olan Rusya'da devlet rezervlerinden gelen arzın azalmakta olduğunu kaydetti.

Toronto'da TD Securities Inc. emtia strateji müdürü Bart Melek, "Palladyumu değerli metallerin en iyisi olarak değerlendiriyorum" dedi ve "Palladyuma yönelik otokatalist talebi artmalı. Rus hükümetinin stokları arz artışını sınırlayacak" değerlendirmesinde bulundu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Mart 2012 Perşembe, 10:28 Misafir altın bu haberin de gösterdiği gibi ve de hindistandaki altın grevinden dolayı kanaatimce biraz daha düşecekmiş gibi görünüyor..