Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de fabrikaların dayanıklı tüketim malları siparişlerinin beklentinin altında yükselmesinin ardından Japon hisseleri ikinci gününde de değer kaybetti. Petrol ve metal fiyatlarındaki düşüş, emtia traderlarına kayıp getirdi.

Asya'nın piyasa değeri bakımından en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp., yendeki güçlenmenin ihracatçıların görünümü düşürmesiyle, yüzde 1.8 geriledi. En büyük kazancını emtia işlemlerinden alan takas şirketi Mitsui&Co. yüzde 3.1 değer kaybetti. Hidrolik pompa üreticisi Ebara Corp., Yamato Holdings Co.'nun dava açmasının ardından yüzde 4.9 düştü.

ABD verilerinin rallinin üzerinden kaynar sular döktüğünü belirten Tokyo'daki Shinkin Asset Management Co.'nun yatırım yöneticilerinden Naoki Fujiwara, bunun, endeksin fazla yükseldiğine ilişkin kaygıların bulunduğu dönemde bir düzetlmeye neden olduğunu söyledi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.8 kayıpla 10,098.43 puana geriledi ve Ocak'tan bu yana en büyük iki günlük kayıbına işaret etti. Daha kapsamlı Topix Endeksi yüzde 1 düşüşle 856.01 puandan işlem gördü. Endeksteki işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 15 altında kaldı.

Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri bugün yatay bir seyir izliyor. S&P 500 Endeksi dün dayanıklı tüketim malleri siparişlerinin beklentinin altında yükselmesi sonucunda yüzde 0.5 gerilemişti.

İhracatçılar, yenin, dolar karşısında 83.39'dan 82.55'e yükselmesinden de destek buldu. Yen, ülkenin deniz aşırı ülkelerdeki şirketlerinin, 31 Mart'ta mali yıl sonlanmadan kazançlarını ülkelerine getireceğine ilişkin spekülasyondan beslendi. Yendeki güçlenme, Japon ihracatçıların kazançlarına zarar veriyor.