Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's'un ülke notları müdürü Moritz Kraemer, Yunanistan'ın büyük ihtimalle bir borç yapılandırmasına daha ihtiyaç duyacağını ve bu kez IMF gibi ülkeyi kurtaran kurumların da dahil olabileceğini söyledi.

Yolun bir noktasında yeniden borç yapılandırmasının da olabileceğini, ancak zamanını bilmediğini ifade eden Kraemer, bunun resmi kreditörleri de kapsayabileceğini düşünüyor.

Londra Ekonomi Okulu'ndaki etkinlikte, IMF'nin Yunanistan şefi Poul Thomsen de, ülkenin mali düzenlemelerde hırslı hamlelerde bulunduğunu, ancak ülkenin borç yapılandırmasını tam anlamıyla tamamlamasının en azından 10 yıl süreceğini ifade etti.

Yunanistan'daki geçici hükümetin başbakanı Lucas Papademos, 21 Mart'ta 130 milyar euroluk ikinci kurtarma paketi için parlamentonun onayını aldı. Yunanistan, bu ayın başlarında tarihin en büyük borç yapılandırmasına imza atmıştı.

Yunanistan'daki seçimlerin ardından ülkenin bütçe açığını azaltmasının gerekeceğini ve bunun su götürmez bir gerçek oldupunu savunan Thomsen, Yunanistan'ın piyasalara ne zaman geri dönüş yapabileceğinin belirsiz olduğunu söyledi.

Bu seviyelerdeki borç oranları ve programlardaki risk unsurlarından ötürü piyasalara dönüş zamanına ilişkin belirsizliğin devam ettiğine dikkat çeken Thomsen, Yunanistan'ın manevra alanınının olmadığının altını çizdi.