Advertisement

ABD ekonomisi, 2011 yılının son üç aylık döneminde yıllık bazda yüzde 3 büyüdü. Bu rakam, önceki açıklama ile aynı kalırken, şirket karları son üç yılın en yavaş artışını gösterdi. Bu durum, işletme yatırımları ve istihdam artışının soğuyacağı riskini artırıyor.

Önceki çeyrekte, revize rakamla, yüzde 1.8 büyüyen ABD gayrı safi yurtiçi hasılası, geçen yılın dördüncü çeyreğinde, bir yılı aşkın sürenin en hızlı artışını gösterdi. Şirket karları ise dördüncü çeyrekte, üçüncü çeyreğe göre yüzde 0.9 arttı. Bu, 2008'in son üç ayından bu yana en düşük artışı işaret ediyor.

Veriler, işletmelerin yeni ekipman ve yazılım harcamalarının ilk açıklanana göre arttığını gösteriyor. Ancak bu ayın verileri, hükümetin vergi kredi kolaylığının zamanının dolması ile birlikte bu harcamaların yavaşladığını işaret ediyor. Tüketiciler, 2006'dan bu yana görülen en hızlı istihdam artışının hanehalklarının güvenini artırması ve bunun da harcamalara yansımasından dolayı, ekonomik büyümede öncü rol alabilir.

Societe Generale'in New York ofisinden kıdemli ABD ekonomisti Brian Jones, veri öncesi yaptığı değerlendirmede, "Tüketici harcamalarında, işletmelerin harcamalarına nazaran daha güçlü bir ivme var" dedi.

Bloomberg News'un anketine katılan 84 ekonomistin tahminlerine göre, GSYİH'nın dördüncü çeyrekte yüzde 3.0 artması bekleniyordu. Ekonomistlerin büyüme tahminleri yüzde 1.5 ile yüzde 3.9 arasında değişti. Dünyanın en büyük ekonomisi ABD 2011 yılının tümünde yüzde 1.7 büyüdü. Ekonomi önceki sene yüzde 3 büyümüştü.

Öte yandan, tüketici harcamaları yüzde 2.1 arttı ve önceki açıklamaya göre değişmedi. Malların satın alınmasındaki daha büyük çaplı büyüme, hizmet sektöründeki harcamalaların son iki yılın en düşük hızında artması ile dengelendi.