Advertisement

Fransa, 3 yılın zirvesinde seyreden petrol fiyatlarındaki artışı sonlandırmak için ülkelerin acil durum petrol rezervlerinin açılması konusunda anlaşmaya yaklaştığını bildirdi.

Fransa Başbakanı Francois Fillon, ABD ve Avrupa arasında stratejik rezervleri açma konusundaki anlaşmanın görünümünün 'iyi' olduğunu söyledi. Baroin, bir radyoya yaptığı açıklamada Fransa'nın petrol rezervlerini diğer ülkelerle koodineli olarak kullanacağını açıkladı. ABD Başkanı Obama ve İngiltere Başbakanı David Cameron bu konuyu ay başında görüşmüştü.

İsviçre'deki Petromatrix'te yönetici olan Olivier Jakob, "Stokları serbest bırakma konusunda artan görüşmeler var, bu konuda birşey yapmamak zor olur. Petrol fiyatları yükseliyor, bu da ekonomik toparlanmayı tehdit ediyor. Dolayısıyla hükümetler üzerindeki baskı artıyor. Suudi Arabistan bu konuda harekete geçmiyor, yani geriye sadece stokları açmak kalıyor" dedi.

Artan petrol fiyatları küresel ekonomideki toparlanmayı tehdit ediyor. ABD ve Avrupa Birliği'nin İran'a yaptırımlarını artırmasının da fiyata daha fazla baskı yapması bekleniyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Libya'daki çatışmalarda petrol üretiminin zarar görmesi nedeniyle Haziran ayında ajansa üye 28 ülkenin toplam 60 milyon varil acil stratejik rezervini piyasaya vermişti.