Advertisement

ABD hisse senetleri, işsizlik başvurularının ekonomistlerin projeksiyonlarının üzerinde çıkması ve Standard & Poor’s'un (S&P) Yunanistan'ın borçlarını tekrar yapılandırmak zorunda kalabileceğini kaydetmesi sornası düşüşünü üçüncü güne taşıdı.

En büyük tüketici-elektronik perakendecisi Best Buy Co., satışlarının tahminlerin altında kalması sonrası yüzde 5.7 değer kaybetti. Satışlar bakımından en büyük kredi kartı kuruluşu American Express Co., Wells Fargo & Co.'nun hisse için tavsiyesini düşürmesinin ardından yüzde 1.1 değer kaybetti. Red Hat Inc., Linux adlı yazılama şirketlerin talebi ile birlikte, karının ve satışlarının tahminleri aşması sonucu yüzde 6.8 değer kazandı.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.6 düşerek, New York saati ile 09:46'da 1,397.24 puana indi. ABD hisse senetlerinin gösterge endeksi, Mayıs 2008'den bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra, üç günde yüzde 1.3 düştü. Dow Jones Endeksi ise 42.95 puan ya da yüzde 0.3 düşerek 13,083.26 puana geriledi.

Philadelphia Trust Co.'da şef yatırım yetkilisi Richard Sichel, "Bugün piyasasyı yukarı taşıyacak bir faktör yok" dedi ve "İşsizlik başvuruları verisi beklendiği kadar iyi değildi. Avrupa'da halen iyileşme devam eden bir süreç. Yatırımcıların buna alışması gerek" değerlendirmesinde bulundu.

Hisse senetleri, geçen hafta 350,000 çıkması beklenen işsizlik başvuruları verisinin 359,000 olarak gerçekleşmesi sonrası satışlarla karşılaştı. ABD ekonomisi geçen yılın dördüncü çeyreğinde, önceki açıklanan veriye göre değişmeyerek yüzde 3 büyüdü.