Advertisement

Bugün açıklanacak olan ve artışa işaret etmesi beklenen harcama ve Tüketici Güveni verilerinin öncesinde Standard&Poor's 500 Endeksi, seansın son 2 saatinde kayıplarını azalttı.

S&P 500 Endeksi günü yüzde 1'i bulan kayıplarını azaltarak yüzde 0.2 aşağıda 1,403.28 puandan kapadı. Dow Jones Endeksi de yüzde 0.2 düşüşle 13,145.82 puan oldu.

Bunun düşükten alım olduğunu belirten New York'taki Solaris Group'un yatırım genel müdürü Tim Ghriskey, şartların oldukça kısa müddetli olduğunu çünkü paranın girdiğini söyledi. İlk çeyreğin sona erdiğini hatırlatan Ghriskey, "Hisseler için iyi olduğu düşünülürse , birçok yöneticinin müşteri portföylerine nakit yansıtmak istemediğini ifade etti.

S&P 500 Endeksi, beklentinin üzerinde gelen ekonomik veriler ve Avrupa'nın borç krizini kontrol altına alacağına ilişkin iyimserliğin etkisiyle 2012'nin başından bu yana yüzde 12 yükseldi. Mart'ta yüzde 2.8 artış kaydeden endeks, dördüncü kazançlı ayını kaydedederek Eylül 2009'dan bu yana en uzun süreli kazanç dönemine işaret etti.

Alcoa Inc., Caterpillar Inc. ve Coca-Cola Co. yüzde 1.5'in üzerinde değerlenerek Dow'un en çok kazananları oldu. Red Hat Inc., kar ve satışların beklentileri aşmasıyla yüzde 20 primlendi. Bank of America Corp. ve Citigroup Inc. yüzde 1.4'ün üzerinde düşüşle finanlal hisselerdeki kayıpları devam ettirdi. Dünyanın en büyük tüketici elektronikleri mağazası Best Buy Co., satıt tahminlerinin ardından 50 mağazasını kapama kararının etkisiyle yüzde 7 değer kaybetti.