Advertisement

30 Mart'ta İsrail'daki savunma yetkililerinden gelen harcamaların artırılmasına yönelik artan baskılara değinen İsrail Merkez Bankası Başkanı Stanley Fischer, savunma harcamalarını desteklemek için bütçe açığınının genişletilmemesi gerektiğini belirterek, önümüzdeki yılki seçimlerin öncesinde oluşabilecek popülizm riskine karşı uyardı.

Savunma harcamalarındaki 3 milyar şekellik artışın büyük ihtimalle diğer kesintiler ile finanse edilebileceğini belirten Fischer, ancak rakam 5-6 milyar şekele çıkarsa, bunun mevcut çerçevede çok zor olacağını ve vergi artışı gerektireceğini söyledi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun üzerindeki bütçenin artırılmasına yönelik baskılar artıyor. İsrail'in Mısır'daki ortağı Hüsnü Mübarek'in devrilmesi ve İran ile yaşanan nükleer gerilim gibi jeopolitik değişiklikler, ülkenin savunma harcamalarının artırılmasına yönelik çağrılara neden oluyor.

Diğer yandan geçtiğimiz yılki yaşam koşullarına ilişkin protestolar sosyal refah ve eğitime ayrılan bütçeyi artırırken, yavaşlayan büyümenin vergi gelirlerini azaltması bekleniyor.

İsrail, 2008'de küresel krizin başlangıcından bu yana birçok gelişmiş ekonomiyi geride bıraksa da, merkez bankasının tahminlerine göre gayrisafi yurtiçi hasılanın bu yıl yüzde 4.7'den yüzde 3.1'e gerilemesi bekleniyor.

Ülkenin maliye bakanı Yuval Steinitz, bütçe açığının bu yıl GSYH'nin yüzde 3-3.5 oranında olacağını ve yüzde 4'ün altında seyrettiği sürece hükümetin harcama kesintisine gitmeyeceğini söyledi.