Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son çeyreğe ait rakamların, ekonomideki yumuşak iniş sürecinin hedefler doğrultusunda, dengeli bir biçimde devam ettiğini gösterdiğini kaydetti.

Maliye Bakanı Şimşek, büyüme rakamlarına ilişkin AA'ya yaptığı değerlendirmede, Bugün açıklanan dördüncü çeyrek büyümesinin, beklentileri çerçevesinde yüzde 5,2 olarak gerçekleştiğini kaydetti.

Şimşek, şunları kaydetti:

''Son çeyreğe ait rakamlar ekonomideki yumuşak iniş sürecinin, hedeflerimiz doğrultusunda, dengeli bir biçimde devam ettiğini göstermektedir. Tüketim ve yatırımlardaki büyüme hızı yavaşlamaya devam ederken dış ticaretin büyümeye olan etkisi pozitif olmuştur. 2011 yılının ilk yarısında dış ticaret büyümeyi yüzde 5,2 aşağı çekerken yılın ikinci yarısında yüzde 1,9 artırmıştır. Büyümedeki sağlıklı yapının 2012'de de etkisini sürdürmesini ve büyümenin yüzde 4 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyorum. Nitekim,yılın ilk çeyreğinde bir yavaşlama öngörülse de ikinci çeyreğe ait öncü göstergeler ve beklenti anketleri ekonomide canlanmaya işaret etmektedir.''