Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Çin'de resmi imalat sanayi verisinin yükselmesinin ardından metal fiyatlarındaki yükselişlerin madencilik hisselerine getirdiği alımların öncülüğünde yükselişini ikinci güne taşıdı. ABD endeks vadeli kontratları yükselirken, Asya hisse sentleri fazla bir değişiklik göstermedi.

Rio Tinto Group ve Vedanta Resources Plc, bakır fiyatlarının 2010'dan bu yana en hızlı çeyrek dönem kazancını genişletmesinin etkisi ile yüzde 1'in üzerinde değer kazandı. Cimpor-Cimentos de Portugal SGPS SA, Brezilyalı Camargo Correa SA'nın şirkette sahibi olmadığı hisseleri 2.48 milyar euroya (3.3 milyar dolar) satın alma teklifinde bulunmasının ardından yüzde 9.4 değer kazandı. Cookson Group Plc, elektronik birimini ayırmayı düşündüğü yönündeki haberlerin ardından yükseldi.

Gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 0.5 yükselerek, Londra saati ile 08:56'da 264.64 puana ulaştı ve geçen haftaki yüzde 0.9'luk kaybının bir kısmını geri aldı. Haziran vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.4 yükselirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1'lik bir çıkış gösterdi.

Melbourne'de IG Markets piyasa stratejistlerinden Stan Shamu, "Piyasa güveni, son bir yılın en yüksek seviyesine çıkan Çin satınalma yöneticileri endeksi (PMI) verisinden destek buldu" ve "Resmi PMI verisi, HSCBC'nin açıkladığı PMI ile çelişkili olmasına karşın, kısa bir süreliğine de olsa Çin'e yönelik büyüme endişelerini hafifletir" değerlendirmesinde bulundu.

Çin'de lojistik federasyonu ve Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan satınalma yöneticileri endeksi, Şubat ayındaki seviyesi olan 51'den Mart ayında 53.1'e yükseldi. Bu endeks her Mart ayında yukarı yönde hareket etme eğilimi gösteriyor. Bunun aksine, HSBC Holdings Plc ve Markit Economics tarafından açıklanan PMI, imalat sanayinin daraldığını ve ihracat siparişlerinin azaldığını işaret ederek son dört ayın en düşük seviyesi olan 48.3'e gerilemişti.