Advertisement

Tahvil, Döviz ve hisse senedi piyasalarının 2007'den bu yana en sakin dönemini geçirmesi, bazı yatırımcıları endişelendiriyor.

Standard&Poor's 500 Endeksi'ndeki kayıplara karşı alınan koruma opsiyonları son 2 çeyrekte yüzde 64 değer kaybederek rekor düşüşe işaret etti. Dolardaki aşırı hareketlenmelere karşı istenen vadeli satış talepleri 2008'den bu yana en zayıf seviyesinde seyrederken, faiz volatilitesin de 5 yılın en düşüklerine yakın bulunuyor. Bank of America Corp.'un Market Risk çapraz varlık volatilite endeksi de Kasım 2007'den bu yana görülmemiş seviyelerinde seyrediyor.

Sakinleşmiş görünen piyasalar daha önce de yatırımcıları kandırmıştı. Chicago Board'un Volatilite Endeksi, 2008'de finansal krizin, dünya genelinde piyasalardan 37 trilyon doları silmesinin öncesinde Ocak 2007'de 9.89 puan ile 13 yılın en düşüğüne işaret etmişti. Opsiyon fiyatları endeksinin, S&P 500 Endeksi'nin yüüde 28 ralli yapmasının ardından geçtiğimiz hafta bu seviyeden yalnızca 5 puan uzakta seyretmesiyle, volatilitenin artması hâlinde fiyatları artan ETP'lerin talepleri de 5 katına çıktı.

Kimsenin henüz kaygılı olmadığına, ancak yakın zamanda korkunun geri geleceğine dikkat çeken Glenmede Trust Co.'nun opsiyon stratejileri müdürü Sean Heron, tüm pozisyonların önümüzdeki 3 ay içinde kapatılacağını söyleyerek, Avrupa ve ABD kaynaklı sorunların yeniden çıkabileceğini söyledi.