Advertisement

Yeni son 16 yılın en yüksek oranında zayıflatmayı başaran Japonya Merkez Bankası Başkanı Masaaki Shirakawa'nın üzerindeki yerel şirketlerden gelen yeni daha fazla düşürmesine yönelik baskılar artıyor. Traderlar ise yende geri sıçrama öngörüyor.

Japonya Merkez Bankası'nın ekonomiye 10 trilyon yen enjekte etmesi ve yüzde 1 oranında enflasyon hedeflemesi yapmasının ardından yen, son çeyrekte 9 gelişme ülkenin para birimine karşı yüzde 10.4 değer kaybetti. Stratejistler 3. çeyreğe ait yen beklentilerinde, diğer tüm para birimlerinden daha fazla kesintiye gitti. Ancak şimdi yendeki düşüşe karşı korunmak için alından talepler düşerek, traderlara, bu trendin değişebileceğinin sinyalini veriyor.

Toyota Motor Corp.'un başkanı Akio Toyoda, şirketin kâr tahminini yükseltmesine rağmen, yenin daha fazla zayıflamasının ihracatlara yardımcı olacağını söyledi. Shirakawa ve Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda'nın Japonya'yı resesyondan, daha zayıf bir yenle çıkarma çabası, Fed Başkanı Ben Bernanke'nin ABD ekonomisine daha fazla teşvik yapmayı düşünmesiyle sekteye uğruyor.

Japonya Merkez Bankası iyi bir başlangıç yaptığını ancak bunu daha ileri götürmenin ABD ekonomisinde güçlenme ve Japonya'da esnek politika beklentisinin ucunun açık bırakılması sayesinde olabileceğine dikkat çeken UBS AG'nin kıdemli Döviz stratejistlerinden Shahab Jalinoos, bu seviyede bir hareket görüldüğünde, o noktada kalmanın zor olduğunu söyledi.