Advertisement

Gelişen piyasa hisse sentleri, Çin'de demiryolu şirketlerinin beklenenden daha iyi kar açıklamasının, imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksinin (PMI) bir yılın en yüksek seviyesine ulşaması sonrası para politikasının gevşetilmeyeceği beklentisini dengelemesi ile alış ağırlıklı seyrediyor.

China Railway Construction Corp. ve China Railway Group Ltd., Hong Kong'daki işlemlerde yüzde 8'lik ralli yaptı. Konut araç-gereçleri üreticisi Haier Electronics Group Co., UBS AG'nin not artırımı sonrası yüzde 8.6 yükseldi. Devletin sahip olduğu gayrımenkul geliştirme şirketi China Resources Land Ltd. Çin hükümetinin fiyatlara istikrar kazandırmaya devam edeceklerini açıklamasının ardından Hong Kongdaki işlemlerde yüzde 1.2 düştü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 yükselerek, Hong Kong saati ile 15:28'de 1,044.39 puana çıktı. Gelişen piyasaların gösterge endeksi, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 14 arttı ve 1992'den bu yana en iyi ilk çeyrek performansını gösterdi. Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.1'den az bir odanda düştü. Güney Kore'de Kospi Endeksi, Moody's Investors Service'in ülke kredi notu görünümünü yükseltmesinin ardından, Asya'da en hızlı yükselen endeks oldu. Çin ve Vietnam Borsaları bugün tatil nedeniyle kapalıydı.

Royal Bank of Scotland Group Plc'nin Hong Kong ofisinden Asya araştırma ürün müdürü Jim McCafferty, "Çin son çeyrekten bu yana kredilerin sınırlandırıldığı bir ekonomi ve bir ölçüye kadar, kredilerin sınırlandırıldığı bir hisse senedi piyasası" dedi ve "Bazı büyük altyapı yatırımlarına ek olarak biraz daha gevsek para politikası olursa, hisse senedi piyasası ikinci çeyrekte daha güçlü yükselebilir" değerlendirmesinde bulundu.

MSCI Gelişen Piyasa Hisse senetleri bu yıl yüzde 14 yükselriken, gelişmiş ülkelerin hisselerini içeren MSCI Dünya Endeksi yüzde 11'lik bir çıkış gerçekleştirdi. Gelişen piyasa endeksi tahmini karların 10.7 katı seviyede değerlenirken, bu oran gelişmiş piyasa endeksi için 13.1 katı seviyesinde.