Advertisement

Avrupa hisse senetleri, ABD veÇin'de resmi imalat sanayi verisinin yükselmesinin ardından metal fiyatlarındaki yükselişlerin madencilik hisselerine getirdiği alımların öncülüğünde yükselişini ikinci güne taşıdı.

Coty INc'in Avon'u satın almak için 10 milyar dolar teklif ettiğini açıklamasının ardından Oriflame Cosmetics SA'nın hisseleri yüzde 2.6 artış gösterdi. Cookson Group Plc, elektronik birimini ayırmayı düşündüğü yönündeki haberlerin ardından yüzde 6.6 yükseldi.

Gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 1.4 yükselerek, Londra saati ile 16:33'te  267.08 puana ulaştı ve geçen haftaki kaybının bir kısmını geri aldı.

Batı Avrupa'nın 18 ulusal gösterge endeksinin 12'si günü artıda tamamladı. Fransa'nın CAC 40 Endeksi yüzde 1.1 tırmanırken İngiltere'nin FTSE 100 Endeksi yüzde 1.8 yükseldi. Almanya'nın DAX Endeksi ise yüzde 1.5 çıkış gösterdi.

Melbourne'de IG Markets piyasa stratejistlerinden Stan Shamu, "Piyasa güveni, son bir yılın en yüksek seviyesine çıkan Çin satınalma yöneticileri endeksi (PMI) verisinden destek buldu" ve "Resmi PMI verisi, HSCBC'nin açıkladığı PMI ile çelişkili olmasına karşın, kısa bir süreliğine de olsa Çin'e yönelik büyüme endişelerini hafifletir" değerlendirmesinde bulundu.

Çin'de lojistik federasyonu ve Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan satınalma yöneticileri endeksi, Şubat ayındaki seviyesi olan 51'den Mart ayında 53.1'e yükseldi. Bu endeks her Mart ayında yukarı yönde hareket etme eğilimi gösteriyor. Bunun aksine, HSBC Holdings Plc ve Markit Economics tarafından açıklanan PMI, imalat sanayinin daraldığını ve ihracat siparişlerinin azaldığını işaret ederek son dört ayın en düşük seviyesi olan 48.3'e gerilemişti.

ABD'de Tempe, Arizona merkezli Institute for Supply Management'ın (ISM) açıkladığı imalat sanayi endeksi Mart ayında, önceki ayki seviyesi olan 52.4'ten 53.4'e yükseldi.

50.0 seviyesinin sektörde daralma ile genişleme arasındaki sınır olduğu bu verinin, Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, 53.0 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyordu. Ankete katılan 72 ekonomistin tahminleri 51.7 ile 54.5 arasında gerçekleşti.