Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın eski üyelerinden Jürgen Stark, Euro Bölgesi'ndeki borç krizi kaynaklı risklere ilişkin endişelerin yayıldığını, ancak krizin başka ülkelere sıçrama tehdidinin her zaman abartıldığını söyledi.

BBC'nin HARD Talk programına konuşan Stark, yine de Yunanistan'ın kemer sıkma hedeflerini yerine getirip getiremeyeceğini söylemek için henüz çok erken olduğunu belirterek, bunun 6 ay içinde belli olacağını ifade etti.

Yunanistan'ın şu anda 2 adet kurtarma paketi bulunuyor ve Cuma günü Euro Bölgesi Maliye Bakanları, bölgenin kurtarma fonunu 500 milyar eurodan 800 milyar euroya çıkardı.

"Başından bu yana yayılma tehdidinin biraz abartıldığını düşünüyorum" diyen Stark, şu anda İrlanda ve Portekiz'de uygulanmaya başlanan reform programları, İtalya'daki yeni siyasi gelişmeler ve İspanya'daki ilerlemeler göz önünde bulundurulduğunca, bence yayılma tehdidi sınırlı" dedi.

Jürgen Stark, bankanın Euro Bölgesi ülkelerinin tahvillerini alması konusunda yönetim kuruluyla anlaşamamasından ötürü Eylül 2011'de görevinden ayrılmıştı.