Advertisement

Türk Telekom'un çalışanlarına yönelik hayata geçirdiği ''Sigara Bıraktırma Poliklinikleri''ne başvuranların sayısı 4 bine ulaşırken, sigarayı bırakan çalışan sayısı 1.300'ü buldu.

Türk Telekom tarafından Kanser Haftası dolayısıyla yapılan açıklamaya göre, Türk Telekom, toplum sağlığını önemli ölçüde etkileyen sigara alışkanlığına karşı hayata geçirilen Dumansız Hava Sahası uygulamasına Sigara Bırakma Poliklinikleri ile destek vermeyi sürdürüyor.

Geçen sene hayata geçirilen ve çalışanlarına sigarayı bırakma konusunda destek veren projeye ilgi gün geçtikçe artıyor. Polikliniklere başvuran çalışan sayısı geçen seneye oranla yüzde 33 artışla 4 bine çıkarken, bu uygulama sayesinde sigarayı bırakan çalışan sayısı da 1.300'e ulaştı.

Polikliniklerden Türkiye çapındaki tüm Türk Telekom çalışanları ve aile bireyleri yararlanabiliyor.

Sigarayı bırakma konusunda polikliniklerden destek almak isteyen Türk Telekom çalışanları, iç portal üzerinden bulundukları ili belirtip başvuru yaparak randevu alabiliyor. Başvuruda bulunanlara Nikotin Bağımlılık Testi uygulanarak kişinin nikotin bağımlılık derecesi belirleniyor. Ayrıca akciğer filmi, solunum fonksiyonları ile çeşitli kan testleri ile nikotinin çalışanların hayatında yol açtığı zarar ölçümlenebiliyor.

Bütün bu testler ve tetkikler yapıldıktan sonra, Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen Tütün Kontrolü ve Sigara Bırakma Tedavileri e-kursu ve sınıf eğitimine katılan hekimler, bu çalışan için en uygun yönteme karar veriyor ve bu sayede tedavi başlıyor. Tedavilerin ücretsiz olarak yapıldığı projede, sigarayı bırakmayı başaran çalışanlar ise ödüllendiriliyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
09 Nisan 2012 Pazartesi, 16:57 Misafir eyvah eyvah...afra tafralarından yanlarına varılmıyordu. şimdi hiç varılmaz artık