Advertisement

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yapacağı sondajın Çin seyahati dönüşü başlayacağını bildirdi.

Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni teşvik paketi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Paketin enerji yatırımlarına katkısının büyük olacağını ifade eden Yıldız, ''Kapsamadığı alan, sektör yok. Biz özellikle yerli ve yenilenebilir kaynakların teşvik kapsamında olmasını istedik. Bu şekliyle de Sayın Başbakanımız uygun gördüler. Biz doğalgazın haricindeki bütün kaynaklarla kömür, yerli kömürümüz, rüzgardı, güneşti... Her birinin bu kapsam içerisinde olmasından dolayı önü açılacaktır diye düşünüyorum'' diye konuştu.

TPAO'nun KKTC'deki sondaj çalışmalarına ne zaman başlayacağına ilişkin sorusuna Yıldız, ''Çin dönüşünde başlıyor'' yanıtını verdi.-Babacan'a madencilik sunumu-Yıldız, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın TOBB Yüksek Koordinasyon Kurulu toplantısında madencilik sektörüne ilişkin değerlendirmelerinin hatırlatılarak, bu konuda bir çalışmalarının olup olmadığının sorulması üzerine de ''Biz kendilerine şu anda bir sunum hazırlıyoruz. Bilgilerimiz hazır. Her türlü mutfak çalışmalarımız tamamlandı'' dedi.

Yerli kaynaklarla en yüksek düzeyde katma değer oluşturacak bir yapının Türkiye'de mutlaka yeşermesi gerektiğini belirten Yıldız, cari açığın azaltılması ve Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya katkı sağlaması açısından madencilik yatırımlarının önemli olduğunu sözlerine ekledi.