Advertisement

Japon hisseleri, ABD'de tarımdışı istihdam artışının beklentinin altında kalması sonucunda değer kaybetti ve Nikkei 225 Endeksi'nin Kasım ayından bu yana en uzun süreli kayıp dönemini kaydetmesine neden oldu. ABD'den gelen olumsuz istihdam verileri, dünyanın en büyük ekonomisindeki toparlanma görünümüne zarar vererek, ihracatçıların da kazançlarını olumsuz etkiliyor.

Japonya'nın en büyük ikinci tüketici elektronikleri üreticisi Sony Corp., yenin güçlenmesi üzerine yüzde 2.1 değer kaybetti. Çin'in en büyük piyasası sayılan Hitachi Construction Machinery Co., Çin'de enflasyonun Mart ayında beklentinin üzerinde gelmesinin ardından daha fazla parasal genişleme beklentilerinin azalmasıyla yüzde 3.2 düştü. Takashimaya Co., Nikkei gazetesinin, şirketin küçüleceğini yazmasının ardından yüzde 2 geriledi.

İstihdam rakamlarının, yatırımcıların iyimserliğine zarar verdiğini belirten Tokyo'daki Shinkin Asset Management Co.'nun yatırım yöneticilerinden Naoki Fujiwara, piyasa oyuncularının daha ihtiyatlı olmaya başladığını ve ABD ekonomisinin o kadar kolay toparlanmayacağına ilişkin düşüncesinin arttığını söyledi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.1 kayıpla 9,586.27 puana geriledi. Endeksteki işlem hacmi, 30 günlük ortalamanın altında seyretmeyi sürdürdü. Daha kapsamlı Topix Endeksi de yüzde 1 düşüşle 917.61 puan oldu. Endekste değer kazanan hisselerin 4 katı oranında hisse değerlendi.