Advertisement

Sanayi üretim endeksi Şubat ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,4 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 yılı Şubat ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, Şubat ayında 2011 yılının aynı ayına göre, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksinde yüzde 6,9, imalat sanayi sektörü endeksinde yüzde 3,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde de yüzde 12,5 artış kaydedildi.

Takvim etkisinden arındırılmış endeks Şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,6, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 0,7 artış gösterdi.

-En yüksek artış enerjide-

Ana Sanayi Grupları Sınıflamasına göre, Şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre en yüksek artış yüzde 11,4 ile enerjide görüldü. Bunu, yüzde 6,5 ile sermaye malı imalatı, yüzde 4,9 ile dayanıklı tüketim malı imalatı, yüzde 3,5 ile dayanıksız tüketim malı imalatı ve yüzde 1,2 ile ara malı imalatı izledi.

İmalat sanayi alt sektörlerine bakıldığında artışta ilk sırayı yüzde 139,5 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı aldı.

Bunu, yüzde 30,5 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı, yüzde 28,6 ile tütün ürünleri imalatı ve yüzde 23,2 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı takip etti.

Bu dönemde en fazla üretim azalışı yüzde 17 ile diğer imalatlarda görüldü. Diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatında da bu dönemde yüzde 11,8'lik azalış yaşandı.