Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın desteklemesiyle artan alımların azalmasıyla, İtalya ve İspanya arasındaki yabancı yatırım rekabeti bu çeyrekte de daha da artacak.

Geçtiğimiz hafta İspanya'nın tahvil ihalesinde taleplerin düşmesinin ve İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un, ülkesinin "çok ciddi sıkıntı" içinde olduğunu söylemesinin ardından İtalya Ve İspanya'daki tahviller sert düşüş kaydetti. Düşüşler, ilk çeyrekte AMB'nin bölge bankalarına sağlamış olduğu 1 trilyon euronun üzerindeki ucuz kredinin etkisiyle görülen ralliyi de tersine çevirdi. 10 yıllık İspanyol tahvilleri ile Almanya'nınkiler arasındaki faiz farkı 4 ayın zirvesine tırmanırken, İtalya'nın 10 yıllık hazine kağıtlarının getirisi de 6 haftanın en  yüksek düzeyine çıkatı.

İspanya ve İtalya'nın, hızlı bir ilk çeyreğin ardından yeniden gerçek hayata döndükleri nitelemesinde bulunan Londra'daki Credit Agricole SA'nın Avrupa faiz stratejileri müdürü Luca Jellinek, AMB'nin uzun vadeli refinansman operasyonunun biraz zaman kazandırmış olduğunu, ancak bunun çok da uzun sürmediğini söyledi. Jellinek, "Politika hamleleri yabancı yatırımcıları geri döndüremezse, ikinci çeyrek, ilkinden çok daha zorlu geçecek" dedi.

10 yıllık İtalyan tahvilleri 4 haftanın en düşüğüne geriledi ve faizleri de 40 baz puanlık artışla yüzde 5.51'e çıktı. İtalyan tahvilleri ile Alman tahvilleri arasındaki getiri farkı 378 baz puanda seyretti. İspanya'nın 10 yıllık hazine kağıdı ile Almanya'nınkiler arasındaki fark ise geçtiğimiz hafta 410 baz puana çıktı. Bu rakam ilk çeyrekte ortalama 333 baz puanda seyretmişti.