Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de işverenlerin Mart ayında beklentinin altında işe alım yaptığını gösteren raporun ardından ABD endeks vadelileri düştü ve geçtiğimiz hafta bu  yılın en sert haftalık düşüşünü kaydetmiş olan Standard&Poor's 500 Endeksi'nin bu haftaya da kayıpla başlayacağına işaret etti.

Haziran vadeli S&P 500 kontratları, endeksin geçtiğimiz haftayı yüzde 0.7 kayıpla tamamlamasının ardından bugün  yüzde 1 düşüşle 1,375.70 puana geriledi. Dow Jones Endeks Vadelileri ise yüzde 0.9 kayıpla 12,866 puandan işlem gördü. Nasdaq 100 Vadeli Kontratları da yüzde 1 düşerek 2,726.50 puan oldu.

ABD endeksleri 6 Nisan'da istihdam verilerinin açıklandığı gün Paskalya tatilindeydi. ABD Çalışma Bakanlığı, Mart ayında tarım dışı istihdamın 120 bin ekleme yaptığını açıkladı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin 205 bin olarak belirlediği medyan tahmininin oldukça altına olan bu rakam, son 5 ayın da en düşük sıçramasına işaret etti.

İstihdam verisini gerçek bir şok olarak yorumlayan National Securities Corp.'un baş piyasa stratejisti Donald Selkin, herkesin 200 bin'li artışlara odaklanmış olduğunu hatırlattı.