AdvertisementCuma günü açıklanmış olan ve beklentinin altında gelen tarım dışı istihdam verileri ABD hisselerine değer kaybettirdi. Standard&Poor's 500 Endeksi, 2012'nin en kötü haftasını yaşamasının ardından yeni haftaya umutsuz başladı.

Caterpillar Inc. ve Feneral Electric Co. sanayi hisselerindeki düşüşü devam ettirerek yüzde 1.5 geriledi. Finansal hisseler yüzde 1.6 kayıpla S&P 500 Endeksi'nde en çok değer kaybeden sektör oldu. Bank of America Corp. ve Citigroup Inc. yüzde 2.4'ün üzeride düştü. Bugün bilanço tablosunu açıklayacak olan Alcoa Inc. yüzde 0.3 değer kaybetti. AOL Inc., Microsoft Corp.'a lisans patentleri satmayı kabul etmesinin ardından yüzde 43 primlendi.

S&P 500 Endeksi, geçtiğimiz haftayı yüzde 0.7 aşağıda kapamasının ardından bu haftanın ilk gününde de yüzde 1.1 kayıpla 1,382.20 puana geriledi. Dow Jones Endeksi yüzde 1 düşüşle 12,929.59 puandan işlem gördü. ABD Borsalarında işlem hacmi dün 5.5 milyar hisseyle son 3 ayın ortalamasının yüzde 19 altına işaret etti. Hisse senedi piyasaları Cuma günü istihdam rakamlarının açıklandığı zaman Paskalya tatili sebebiyle kapalıydı.

Şu anda herkesin odaklandığı en büyük haberin istihdam verisi olduğunu, bu sebeple bir hayal kırıklığına odaklanma durumunun söz konusu olduğunu belirten Pioneer Investments'ın yatırım yöneticilerinden John Carey, ekonominin büyümeyi sürdürdüğünü, ancak bunun yavaşlığının, yatırımcıları sinirlendirdiğini belirtti.

Hisse senetleri geçtiğimiz hafta Fed'in daha fazla teşvikten kaçınması ve Avrupa'daki endişelerin derinleşmesiyle yeniden düşüşe geçmişti.