Advertisement

ABD'de ham petrol stoklarının 1990 yılından beri en yüksek seviyede olduğu spekülasyonuyla petrol fiyatları bir haftanın en düşük seviyesinden işlem gördü. Yine de fiyatlar bu yıl İran'a yönelik kaygılarla yüksek seyrediyor.

ABD'de Mart ayı istihdam verisinin beklentilerin altında kalmasıyla vadeli petrol kontratları yüzde 0.8 kadar düşerek kayıplarını genişletti.

ABD Enerji Bakanlığı'nın yarınki verisi öncesi Bloomberg anketine katılan ekonomistlere göre petrol stokları geçen hafta 2 milyon varil arttı.

Sydney'deki CMC Markets'ta piyasa analisti olan Ric Spooner, fiyatların yüksek olduğu dönemde talebin artması konusunda riskler bulunduğunu söyledi.

Mayıs teslim metal Nymex'te 16 sent azaldı ve 102.30 dolar oldu. Dün kontrat 102.46 dolar olarak 4 Nisan'dan beri en düşük kapanışı yaptı. Yine de bu yıl fiyatlar yüzde 3.5 arttı.

Aynı ay teslim Brent petrol ise ICE Futures Europe'ta 122.27 dolara geriledi. Avrupa'nın gösterge kontratı New York petrolüne oranla 19.99 dolar prim yaptı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
11 Nisan 2012 Çarşamba, 11:17 Misafir niçin brent ve nymex olarak 2 farklı pertol fiyatı var ve aralarında en az 20usd fark var. genelde dünya brent petrol fiyatı ile yaşıyorken bu nymex neye yarıyor türkiye brent fiyatı ile ithalat yapmıyor mu?bilenler yazarsa sevinirim.